Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dotyczy: "Encyklopedii Solidarności"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty Komisji Prawdy Historycznej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Site Admin


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 85

PostWysłany: Sob Mar 14, 2009 6:40 pm    Temat postu: Dotyczy: "Encyklopedii Solidarności" Odpowiedz z cytatem

http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7026.html?postdays=0&postorder=asc&start=0

Cytat:
Katowice, dn. 10 marca 2009r.
Szanowny Pan Dr hab. Jan Żaryn Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN
Dotyczy: „Encyklopedii Solidarności”
Faktem jest, że koncepcja edytorska i metodologiczna przyszłej encyklopedii solidarności nie jest jeszcze przedstawiona przez wydawców. Wiemy tylko, że planowane są działy - ludzie, regiony, wydarzenia etc.
Dział pt. ludzie ustawiony został w alfabetycznej kolejności od A do Z i poszczególne biogramy nie wyróżniają się żadnymi specyficznymi cechami. Tak więc dla młodego pokolenia hasło Maleszka czy Wałęsa zleje się w swoim podobieństwie konstrukcji z hasłami np. Gwiazda, Kubasiewicz, Walentynowicz itd. Jednym słowem nikczemnicy, zdrajcy lub tylko flirtujący po cichu z komunistami doznają swoistego oczyszczenia i przebaczenia poprzez wstawienie ich nazwisk obok ludzi prawych i szlachetnych.
Propozycja nasza jest prosta. Można wyodrębnić w dziale pt. ludzie trzy kategorie, które mają niepodważalne uzasadnienie z początku stanu wojennego, a mianowicie:
1.Ruch Solidarnościowy lub Ruch Związkowy
2.Ruch Niepodległościowy lub Nurt Niepodległościowy
3.Tajni współpracownicy /agenci/
Ten podział oczywiście, wyartykułowany w lutym 1982, funkcjonował od początku narodzin Solidarności, nawet od początku opozycji przedsierpniowej, bo przecież nie "demokratycznej", tyle, że na innych płaszczyznach, w innej terminologii.
Kryteria umieszczenia hasła w jednej z trzech kategorii nie stanowią problemu. Wystarczy stwierdzić, iż osoba uczestniczyła faktycznie a nie deklaratywnie w nurcie niepodległościowym poprzez: - przynależność organizacyjną, wierność przysiędze lub programowi, ciągłe uczestnictwo w organizacji, a ponadto przy uwzględnieniu spraw istotnych jak stosunek do Magdalenki i okrągłego stołu, pogląd na dekomunizacje i lustrację, skala represji, obecność w katalogu pokrzywdzonych, pozwoli bez większych kłopotów umieścić hasło w pierwszej lub drugiej kategorii.
Np. Czy człowiek, który tylko flirtował z czerwonymi na etapie okrągłego stołu i następnie przyjął odznaczenie państwowe od prezydenta Kwaśniewskiego, a pomimo to był jednak członkiem organizacji niepodległościowej przez kilka lat, powinien być w kategorii "ruch niepodległościowy"? Zostawmy to przedstawicielom niepodległościówki z danego regionu. Od razu wykluczyć możemy kłótnie i swary. Decyzja większości będzie święta i ostateczna.
Przy okazji uwaga. W niektórych biogramach brak jest informacji o przyjętych odznaczeniach, brak stosunku ankietowanego do okrągłego stołu. Nie mamy wątpliwości, że to ważne informacje. Tak samo pożądana jest informacja stosunku osoby do dekomunizacji itd.
A leżeli już uwzględnimy te informacje to w pełni zasadne jest podzielenie haseł osobowych na trzy kategorie jw..
W kategorii "ruch solidarnościowy" hasła mogą pisać różne osoby, gdyż widać, że nikomu to nie będzie przeszkadzać. W kategorii "ruch niepodległościowy' hasła winny być opracowywane przez historyków niezaangażowanych w wydarzenia lat 70-80. Będzie to najprostszy środek zapobiegawczy przed interwencją w treść haseł autorów związanych z opozycją koncesjonowaną lub po prostu autorów negujących w przeszłości nurt niepodległościowy w podziemiu antykomunistycznym.
Przykład:
kategoria "Ruch Solidarnościowy"
ANTONI KOPACZEWSKI, przew. MKZ NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, przew. ZR, czł. KKW, del.. na I KZD, zwolennik dużych regionów w Solidarności,.....(Patrz: Ruch Niepodległościowy, s. 678)
W kategorii "Ruch Solidarnościowy krótka dwuwierszowa informacja o A. K., natomiast biogram właściwy zamieszczony byłby w kategorii "Ruch Niepodległościowy".
Ktoś może zapytać, czy A. Kopaczewski nie zechce mieć biogramu w pierwszej kategorii. On ma prawo do tej decyzji.
Będą osoby, które działały na gruncie związkowym, lecz podnosiły w swoich wystąpieniach konieczność walki o Polskę niepodległą. Były zwolennikami dekomunizacji i lustracji, powątpiewały w uczciwość zamierzeń udziałowców przy okrągłym stole. Będą one miały biogram w kategorii "Ruch Solidarnościowy", ale mogą też wyrazić zgodę na krótkie hasło dwuwierszowe w kategorii "Ruch Niepodległościowy". Jednak niekoniecznie aby nie mnożyć, niekiedy wystarczy krótkie zdanie przy haśle w kat. "Ruch Solidarnościowy": ANGAŻOWAŁ SIĘ NA RZECZ NIEPODLEGŁOŚCI PANSTWA POLSKIEGO.
W poszczególnych regionach dobrze wiemy, kto był kim. Jakie głosił poglądy i z kim pracował. Tutaj nie da się okłamać i oczarować. Ostatecznie jest jeszcze IPN, w którym pracują młodzi historycy.
W każdym regionie przedstawiciele ruchu niepodległościowego powinni mieć prawo do konsultowania haseł dotyczących osób z organizacji niepodległościowych.
Można jeszcze iść na łatwiznę i zrezygnować z trzech kategorii haseł osobowych. Pomieszać to wszystko i tylko przy nazwisku uzupełniać przez zwrot: RUCH SOLIDARNOŚCIOWY lub RUCH NIEPODLEGLOŚCIOWY lub TW. Ale w tej konwencji będą się nadal nieźle czuć koncesjonowani i konstruktywni. A jak będą się czuli ludzie honoru?
Pozostaje tez problem weryfikacji danych biograficznych. Znajdujemy coraz więcej zwykłych błędów jak i zwykłej konfabulacji i dorabiania życiorysów. Na stronie FORUM SW http://swkatowice.mojeforum.net/forum-vf42.html rozpoczęliśmy zbieranie informacji o uwagach i przekłamaniach. Dotychczas wiele osób interweniowało u koordynatorów Porozumienia Organizacji Niepodległościowych i w Stowarzyszeniu Działaczy Niepodległościowych „Nieprzejednani”. Wiele z haseł, trzeba przyznać zostało poprawionych. Przedsięwzięcie Encyklopedii jest olbrzymie i warto dołożyć wszelkich starań by efekt pracy wielu ludzi nie został zmarnowany a stał się prawdziwym sukcesem.

Trudno jest niektórym osobom wytłumaczyć, dlaczego kilkuset historyków w Polsce zdobywa prawdę i walczy o swoje racje. Krótko mówiąc jest to wojna o prawdę i o honor. Stoją naprzeciw siebie dwie armie. Jedna chce wykrzyczeć prawdę a druga chce ją przekrzyczeć, aby gapie nie posłyszeli.
Z poważaniem
Jadwiga Chmielowska
Koordynator
Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
Do wiadomości:
Przemysław Miśkiewicz - Stowarzyszenie „Pokolenie”
Mirosława Łątkowska - Wydawca





Rzeszów, dnia 13 marca 2009


Szanowny Pan
Dariusz Byszuk
Dyrektor
Instytutu Pamięci Narodowej
Oddział Rzeszów


W nawiązaniu do pisma z dnia 10.03.2009 (w załączeniu) skierowanego przez koordynatora Porozumienia Organizacji Niepodległościowych (PON) Jadwigę Chmielowską do dr hab. Jana Żaryna wyrażamy zdecydowane poparcie dla postawionych w wym. piśmie tez i propozycji.
Odwołując się wyłącznie do zaistniałych nieprawidłowości na terenie woj. Podkarpackiego wynikłych z tendencyjnych i fałszywych treści w hasłach biograficznych autorstwa pierwszego szefa UOP w Rzeszowie Michała Stręka musimy stwierdzić, iż te nikczemne praktyki są kontynuacją agenturalnej pracy MSW i WSW. Wielokrotnie uprzedzaliśmy M. Stręka aby tego zaniechał i przestał się zajmować biogramami osób z nurtu niepodległościowego.
Dlatego wnioskujemy i domagamy się rzetelnej współpracy pomiędzy przedstawicielami PON a historykami IPN.
W interesie członków Solidarności Walczącej, Konfederacji Polski Niepodległej i Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników, organizacji obecnych na naszym terenie w l. 80., możemy dołożyć wszelkich starań dla uporządkowania faktów i losów ludzi objętych zainteresowaniem autorów haseł do Encyklopedii Solidarności.
Proponujemy zatem wyznaczenie historyków z IPN Rzeszów, którym udostępnimy nasze prywatne archiwa i wesprzemy naszą wiedzą dla rzetelnego sporządzenia przez nich biogramów.

Antoni Kopaczewski
Janusz Kopera
Andrzej Kucharski
Andrzej Lignarski
Zbigniew Piskorz
Janusz Szkutnik


Do wiadomości:
Dr hab. Jan Żaryn, Dyr. Biura Edukacji Publicznej IPN
Przemysław Miśkiewicz, Stowarzyszenie „Pokolenie”
Jadwiga Chmielowska, koordynator PON
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty Komisji Prawdy Historycznej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum