Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odp.na inerp. 3376 -Poseł M. Masłowskiej z 24.07.08

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławomir Karpiński



Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 9:16 pm    Temat postu: Odp.na inerp. 3376 -Poseł M. Masłowskiej z 24.07.08 Odpowiedz z cytatem

VI kadencja



Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 3376



w sprawie uwzględnienia w pracach nad projektem ustawy dotyczącej kombatantów osób internowanych w jednostkach wojskowych na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego LWP z dnia 26 października 1982 r.

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 10 czerwca 2008 r., znak: SPS-023-3376/08, dotyczące interpelacji poseł Mirosławy Masłowskiej w sprawie uwzględnienia w pracach nad projektem ustawy dotyczącej kombatantów, osób internowanych w jednostkach wojskowych na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego LWP z dnia 26 października 1982 r., uprzejmie informuję:

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowany został projekt ustawy o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914-1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych.

Projekt został opracowany na podstawie przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 27 marca 2007 r. ˝Założeń nowelizacji prawa kombatanckiego˝. W ˝Założeniach...˝ dokonano m. in. przeglądu i oceny postulatów dotyczących zadośćuczynienia za krzywdy doznane w okresie wojny i po wojnie, zgłaszanych przez różne i bardzo liczne grupy społeczne. Realizacja wszystkich postulatów byłaby bardzo kosztowna, co oczywiście sprawia, że staje się to nierealne (ocenia się, że koszt wyniósłby co najmniej 4,5 mld zł). Wybrano więc grupy najbardziej zasłużone dla niepodległości Polski, a także najbardziej poszkodowane w związku z udziałem w walkach o niepodległość i jednocześnie te, które do tej pory nie otrzymały rekompensaty w żadnej formie, a ich ogromne zasługi dla niepodległości są oczywiste. Krąg tych osób został określony m. in. uchwałą Sejmu z dnia 6 kwietnia 2006 r. w sprawie pomocy państwa dla represjonowanych uczestników walk o niepodległość z lat 1944-989, znajdujących się obecnie w bardzo trudnych warunkach materialnych.

Projekt ˝Założeń...˝ był przedmiotem szerokich konsultacji społecznych, głównie w środowiskach kombatantów i osób represjonowanych. Wśród zgłaszanych przez te środowiska postulatów nie było propozycji regulacji, o której w swej interpelacji mówi pani poseł Masłowska.

Z wyżej wskazanych względów grupa osób internowanych w jednostkach wojskowych nie została uwzględniona w projekcie ustawy o uprawnieniach kombatantów (...).

W toku prac legislacyjnych projekt ustawy został przekazany do konsultacji z, m.in., następującymi partnerami społecznymi: Forum Związków Zawodowych, NSZZ ˝Solidarność˝, NSZZ ˝Solidarność 80˝, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Internowanych Represjonowanych, Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związkiem Represjonowanych Politycznie ˝Żołnierzy Górników˝, Związkiem ˝Solidarność˝ Polskich Kombatantów, Klubem Kombatantów 4. Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego, Związkiem Inwalidów Wojennych, Radą do Spraw Kombatantów i Inwalidów Wojennych, Krajową Radą Sądownictwa, Instytutem Pamięci Narodowej.

W dniu 10 lipca br. projekt został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów i rekomendowany Radzie Ministrów. Na takim etapie prac legislacyjnych nie zakłada się rozszerzania kręgu beneficjentów projektu ustawy.

Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, że minister pracy i polityki społecznej nie przewiduje na etapie rządowych prac nad projektem rozszerzenia projektu ustawy o grupę osób powołanych do tzw. wojskowych obozów specjalnych w latach 1982-1983. Zmiany takie mogą zostać zgłoszone przez posłów w trakcie prac parlamentarnych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że minister pracy i polityki społecznej zwrócił się do ministra obrony narodowej z prośbą o informacje dotyczące wojskowych obozów specjalnych, o których w swej interpelacji mówi poseł Masłowska. W odpowiedzi minister obrony narodowej poinformował, że wszelkie akta dotyczące stanu wojennego, które były przechowywane w archiwach wojskowych, zostały odtajnione i przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i w celu uzyskania informacji na temat wojskowych obozów specjalnych należy się zwrócić do prezesa IPN. Informacje uzyskane z Instytutu Pamięci Narodowej mogą posłużyć jako materiał w trakcie prac parlamentarnych nad przedmiotowym projektem ustawy.

Minister

Jolanta Fedak

Warszawa, dnia 18 lipca 2008 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sławomir Karpiński



Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 10:06 pm    Temat postu: Jest odpowiedź na interpelację 3376 Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź na interpelację nr 3376 , jest dla nas tragiczna, bo nie do

przyjęcia. Exclamation

Można przyjąć , że takie stanowisko będzie Rządu .

Niestety można przypuszczać, że dotyczyć to będzie ustawy

kombatanckiej , jak i ustawy o odszkodowaniach .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum