Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odp. interp 1308 z 14.04.2008, posła Sławomira Piechoty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławomir Karpiński



Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Sob Wrz 27, 2008 11:09 pm    Temat postu: Odp. interp 1308 z 14.04.2008, posła Sławomira Piechoty Odpowiedz z cytatem

VI kadencja

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1308


w sprawie przyznania odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu utraty wzroku w wyniku brutalnych działań ZOMO, pacyfikujących demonstrację ˝Solidarności˝ w dniu 13 października 1982 r. we Wrocławiu


Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 31 marca 2008 r. (sygn. SPS-024-1308/08), przekazującego zapytanie posła na Sejm RP pana Sławomira Piechoty z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie przyznania odszkodowania i zadośćuczynienia pani K. P. z tytułu utraty wzroku w wyniku brutalnych działań ZOMO w dniu 13 października 1982 r. we Wrocławiu, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
W wyniku skierowania do ministra spraw wewnętrznych i administracji przez pana Z. J., pełnomocnika pani K. P., wystąpienia zawierającego roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla pani K. P. z tytułu szkody wynikającej ze zdarzenia, które zgodnie z twierdzeniami wnioskodawcy miało miejsce w dniu 13 października 1982 r. we Wrocławiu, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęto czynności zmierzające do ustalenia okoliczności faktycznych powyższego zdarzenia. Jak wynika z informacji uzyskanych z Komendy Głównej Policji:
- postępowanie przygotowawcze w powyższej sprawie prowadzone było w ówczesnej Komendzie Dzielnicowej MO Wrocław Fabryczna za l.dz. D-9636/82, RSD-1142/82. W dniu 30 października 1982 r. akta sprawy zostały przesłane do Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Wrocław Fabryczna. W dzienniku korespondencyjnym byłej Komendy Dzielnicowej MO Wrocław Fabryczna, w uwagach widnieje adnotacja Dw 2, co oznaczało, że akta kontrolne mogły być zniszczone po 2 latach, jednak w dokumentacji składnicy akt Komisariatu Policji Wrocław Fabryczna brak jest adnotacji, aby akta zostały tam przekazane;
- repertorium z 1982 r. w Prokuraturze Rejonowej Wrocław Fabryczna uległo zalaniu wraz z innymi aktami w 1997 r. w czasie powodzi i nie jest przechowywane w archiwum. Pracownik prokuratury przekazał wyłącznie treść zapisu z repertorium - pozycja Ds. 214/82: Prokuratura Rejonowa Wrocław Fabryczna w dniu 30 października 1982 r. umorzyła sprawę w trybie art. 267 ówczesnego K.p.k. W dniu 15 listopada 1982 r. złożono zażalenie na postanowienie o umorzeniu. W dniu 18 listopada 1982 r. postępowanie zostało podjęte, a następnie przekazane do dalszego prowadzenia do Wojskowej Prokuratury Garnizonowej we Wrocławiu;
- w archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nie odnaleziono żadnych materiałów ani zapisów o ich archiwizacji dotyczących zdarzenia, którego uczestnikiem była pani K. P.;
- przechowywane w zasobach archiwalnych Policji, m.in. w archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, akta dotyczące okresu stanu wojennego zostały przekazane w 1992 r. do Centralnego Archiwum MSW.
Jak wskazało Biuro Ochrony Informacji Niejawnych MSWiA, dokumenty dotyczące stanu wojennego, wchodzące w skład wielu zespołów archiwalnych, np. Biura Spraw Obronnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych, Głównego Inspektoratu Ministra Spraw Wewnętrznych, zostały protokołem z dnia 30 kwietnia 2001 r. przekazane do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Nadto w księgach nabytków b. Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie ma zapisu dotyczącego przekazania do zasobu ministerstwa archiwaliów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W przedmiotowej sprawie zwrócono się także do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu z prośbą o informację i ewentualne udostępnienie materiałów dokumentujących wydarzenia z dnia 13 października 1982 r., które pozwoliłyby na ustalenie okoliczności faktycznych zdarzenia, z którego wywodzone są roszczenia pani K. P. W odpowiedzi na powyższe wystąpienie Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu wskazał, że prowadzone jest śledztwo o sygn. S 75/06/Zk w sprawie spowodowania 13 października 1982 r. we Wrocławiu ciężkiego rozstroju zdrowia u K. P. w postaci pozbawienia jej wzroku przez jednego z funkcjonariuszy MO lub ZOMO biorących udział w pacyfikacji demonstracji ulicznej poprzez umyślne wrzucenie z ulicy do jej mieszkania przez okno granatu łzawiącego, który następnie eksplodował w mieszkaniu, w wyniku czego doznała ona obrażeń ciała, w tym m.in. utraty wzroku, tj. o czyn z art. 156 § 1 pkt 1 K.k. w zw. z art. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.). Na obecnym etapie postępowania zbadano zarządzenia i decyzje podjęte przez ówczesne kierownictwo Komendy Wojewódzkiej MO we Wrocławiu w celu zorganizowania działań sił porządkowych dla spacyfikowania planowanych przez NSZZ ˝Solidarność˝ demonstracji ulicznych we Wrocławiu w roku 1982, w tym 13 października. Ustalono, iż tego dnia w okolicach, gdzie mieszkała pani K. P. rozlokowany miał zostać Pułk Manewrowy ZOMO. Prokurator prowadzący śledztwo poinformował, że podjął czynności w celu ustalenia danych tej formacji i jej składu osobowego.
Wystąpiono także do Wojskowej Prokuratury Garnizonowej we Wrocławiu, która wskazała, iż nie posiada żadnych materiałów (akt) związanych ze sprawą dotyczącą zdarzenia, z którego pani K. P. wywodzi roszczenia. Równocześnie prokuratura poinformowała, że zgodnie z zapisami zawartymi w repertorium PgŚl II za rok 1982 tom III akta sprawy o sygnaturze PgŚl-II-464/82 (tj. postępowania wszczętego w wyniku zdarzenia, w którym poszkodowana została pani K. P.) zostały w dniu 5 stycznia 1983 r. przekazane do prokuratury Wrocław Fabryczna, a w dniu 20 stycznia 1983 r. zostały zwrócone przez Prokuraturę Wojewódzką we Wrocławiu. Następnie w dniu 14 kwietnia 1983 r. zostały ponownie przekazane Prokuraturze Rejonowej Wrocław Fabryczna (Ds. 798/83). Postanowieniem Prokuratury Rejonowej Wrocław Fabryczna sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawcy. Posiadane przez Wojskową Prokuraturę Garnizonową we Wrocławiu akta nadzoru zostały przekazane w teczce akt przekazanych według właściwości za rok 1982 do Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu za spisem zdawczo-odbiorczym z dnia 29 listopada 2004 r.
Ponadto uprzejmie informuję, że Departament Prawny MSWiA zwrócił się ponownie do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu z prośbą o wskazanie aktualnego stanu ww. śledztwa oraz do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Fabrycznej z prośbą o informację o prowadzonym w 1983 r. postępowaniu w przedmiotowej sprawie.
Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że mimo podjęcia wyżej przestawionych działań nie było dotychczas możliwe ustalenie okoliczności faktycznych zdarzenia, z którego pani K. P. wywodzi swoje roszczenia, o czym poinformowano pełnomocnika pani K. P. pismem z dnia 27 marca 2008 r.

Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Piotr Stachańczyk


Warszawa, dnia 14 kwietnia 2008 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum