Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ogólnopolskie obchody 30-lecia KPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Site Admin


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 85

PostWysłany: Sob Lip 25, 2009 4:18 am    Temat postu: Ogólnopolskie obchody 30-lecia KPN Odpowiedz z cytatem

Społeczny Komitet Obchodów 30-lecia KPN
Warszawa, ul. Dobra 13

KOMUNIKAT

Ogólnopolskie obchody 30-lecia KPN rozpoczną się w sobotę
05 września 2009 godz. 11.00 uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie

godz. 14.00 Muzeum Wojska Polskiego – sesja naukowa nt. KPN okolicznościowa wystawa oraz ogólnopolski zlot działaczy Konfederacji

Niedziela 06 września
Godz. 11.00 Msza Święta w intencji KPN w Archikatedrze Warszawskiej na Starym Mieście

Przemarsz i uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza

Spotkania środowiskowe

Zgłoszenia, potwierdzenia uczestnictwa, noclegi itp. należy potwierdzać osobiście, drogą elektroniczną na adres:
kpn1979@gmail.com
lub telefonicznie. Pomocą służą w imieniu sekretariatu Społecznego Komitet Obchodów:

Paweł Baca tel. 0-504 620 805
Jerzy Wawrowski tel. 0-504 127 205

Imprezy mają charakter otwarty dla wszystkich środowisk Nurtu Niepodległościowego (Solidarności Walczącej, PPN, KOWZaP czy emigracyjnej Ligi Niepodległości Polski
itp.)

Kolejne uroczystości planowane są w całym kraju we wszystkich ośrodkach terenowych KPN (różnych przedstawicieli Nurtu Niepodległościowego – np. sympatyków L. Moczulskiego, A. Słomki, R. Szeremietiewa, grupy konfederatów w Krakowie, Radomiu)
Przykładowo 11 września w Krakowie, 13 września w Przemyślu itd.

Będziemy o nich wszystkich informować.

Obchody 30-lecia Konfederacji planujemy zakończyć za rok we wrześniu 2010 ogólnopolskim zlotem wszystkich konfederatów.



Za Społeczny Komitet Obchodów 30-lecia KPN
Koordynator krajowy
Tomasz Sokolewicz
Tel. 0-513 930 510
Warszawa, 19.07.2009
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek Lewandowski
Gość





PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 6:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oprócz podanych wyżej uroczystości współorganizowanych przez Adama Słomkę odbędzie się wiele innych uroczystości, spotkań i imprez jubileuszowych. Oto ich wykaz:

15. sierpnia 2009 r. (sobota) - Obchody 30. rocznicy powstania Konfederacji na Lubelszczyźnie, Lublin - od godz. 12.00. (to już za nami)

4. września 2009 (piątek) - Jubileusz 30-lecia KPN Okręg Mazowsze, Siedlce - od godz. 11.00 (Sesja historyczna IPN a później m.in.: przemówienie Ryszarda Kaczorowskiego, panel dyskusyjny, występ teatru alternatywnego, Msza św., podziękowania, kabaret Jana Pietrzaka)

5. września 2009 r. (sobota) - Główne uroczystości rocznicowe, Warszawa - od godz. 12.00 (msza św. w kościele Św. Trójcy na Solcu a później m.in.: złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza, wystawa i konferencja naukowa, spotkanie konfederackie).

10. września 2009 r. (czwartek) - Ogólnopolska konferencja naukowa, Kraków - od godz. 10.00.

11. września 2009 r. (piątek) - uroczystość Jubileuszu 30-lecia KPN, Kraków - od godz. 10.00.

Od 5. października do 30. listopada 2009 r. - Wystawa poświęcona działalności Konfederacji Polski Niepodległej na terenie całego kraju, Kraków.

14. października 2009 r (środa) - Jubileuszowa konferencja naukowa z okazji 30-lecia Konfederacji Polski Niepodległej, Katowice - od godz. 10.00


Więcej szczegółów o wszystkich imprezach na Forum POLONUS - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt95.html?postdays=0&postorder=asc&start=15

Równocześnie informuję, że w podanej wyżej w poście Kazika Michalczyka imprezie organizowanej w Warszawie (Zamek Królewski, Muzeum WP) nie weźmie udziału Leszek Moczulski. Powody wyjaśnił on w listach publikowanych na Forum POLONUS (pod podanym wyżej przeze mnie adresem). Natomiast weźmie on udział w pozostałych imprezach organizowanych w Warszawie, Siedlcach, Krakowie i Katowicach.
Powrót do góry
Mirek Lewandowski
Gość





PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Relacja z uroczystości jubileuszowych KPN w Warszawie 5 września 2009 roku

Msza święta w Kościele Świętej Trójcy na Solcu rozpoczęła się o godzinie 12.30. Kościół był pełny. Były sztandary KPN oraz duży transparent z napisem „Konfederacja Polski Niepodległej” przygotowany przez działaczy KPN Ojczyzna.



Na prośbę Marii Moczulskiej Mszę celebrował ks. prałat Stanisław Juraszek, który wygłosił bardzo wzruszającą homilię. Zwrócił się do ludzi, którzy poświęcili swoje życie, energię i miłość Ojczyźnie i którzy dziś mogą być dumni z niepodległego państwa. Podkreślił, że ludzie ci powinni wprowadzić swoich następców w dzieło Patriotyzmu i Miłości.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Po zakończeniu Mszy odśpiewano „Boże coś Polskę”, hymn państwowy oraz pieśń „My, pierwsza brygada”.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Po nabożeństwie Leszek Moczulski od ołtarza poinformował, że następnym punktem programu uroczystości jest składanie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza – w miejscu, gdzie powstała Konfederacja Polski Niepodległej 1 września 1979 roku.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Przed kościołem Adam Słomka przez megafon nawoływał, aby iść z nim na Zamek. Zgromadzeni podzieli się na dwie grupy, które następnie świętowały osobno. Niektórzy, starali się uczestniczyć w obu imprezach.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrała się duża grupa Konfederatów. Złożono 3 wieńce. Pierwszy złożyli historyczni przywódcy KPN: Leszek Moczulski, Dariusz Wójcik i Krzysztof Król, drugi: Zbigniew Andrzejewski, Władysław Borowiec i Bogdan Śniegocki. Niestety, nie wiem, od kogo pochodził trzeci wieniec.



Na prośbę zebranych przemówił Leszek Moczulski. Podkreślił m.in., że KPN stawiała sobie dwa cele: niepodległe państwo a następnie jego urządzenie, tak, abyśmy mogli być z Polski dumni. KPN osiągnęła cel pierwszy, natomiast drugi z jej celów nie został dotąd zrealizowany.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz



Kolejnym punktem programu była impreza w Domu Wolnego Słowa. Stosunkowo niewielka sala w siedzibie SWS przy ul. Marszałkowskiej wypełniła się zupełnie licznie przybyłymi Konfederatami i sympatykami KPN z całej Polski. Miłym zaskoczeniem była obecność ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego.



Uroczystość prowadził Marek Majewski – znany poeta, satyryk i kompozytor.



Leszek Moczulski otrzymał ogromne bukiety kwiatów. Pierwszy wręczył Marii Moczulskiej, jako wyraz szacunku i podziękowania za długie lata wsparcia. Ten wzruszający gest sala nagrodziła szczególnie intensywnymi oklaskami.

Leszek Moczulski zwrócił uwagę na fakt, iż cel KPN, zakładany w roku 1979, tj. III Rzeczpospolita, został osiągnięty. Mówca podkreślił, że w Polsce tradycją jest numerowanie kolejnych niepodległości. I i II Rzeczpospolitą oddzielał okres zaborów, II i III okres okupacji niemieckiej i sowieckiej a następnie lata PRL. Od pięciu wieków, zawsze, gdy istniało niepodległe państwo polskie, Polska posiadała parlamentaryzm i konstytucję. Inaczej było np. we Francji, gdzie niemal cały czas istniało niepodległe państwo, ale istniały różne formy ustrojowe, stąd zmiana ustroju we Francji połączona była zwykle ze zmianą numeracji nazwy państwa (I. i II. Cesarstwo, pięć republik). Z tego punktu widzenia postulat budowania IV Rzeczypospolitej był/jest niezgodny z polską tradycją. Zmiana ustroju niepodległego państwa nie oznacza w Polsce zmiany numeracji. Dowodem jest II RP – mimo zamachu majowego a potem mimo uchwalenia Konstytucji Kwietniowej, nikt nie twierdził, iż skończyła się II Rzeczpospolita. Mówca mówił nie tylko o przeszłości, ale także o teraźniejszości i przyszłości. Mówiąc o obecnej Polsce, podkreślił, że nie jest ona tą z naszych marzeń i snów. Duży akcent położył na to, że duża część społeczeństwa ma mentalność pańszczyźnianą czy postpańszczyźnianą, w konsekwencji przejawia postawę roszczeniową. Chce od państwa brać, dostawać, natomiast zapomina o obowiązku służby dla dobra wspólnego. Rozwinięcie tej myśli znalazło wyraz w apelu do społeczeństwa polskiego przyjętego przez zebranych przez aklamację.

Po wystąpieniu Leszka Moczulskiego odczytano list Zbigniewa Romaszewskiego (wicemarszałka Senatu) „do Kolegów z Konfederacji Polski Niepodległej - Współtowarzyszy walki z totalitaryzmem”:

Szanowni Państwo,
Uprzejmie dziękuję za zaproszenie na Obchody 30-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej.
Bardzo żałuję, ale z racji wcześniej zaplanowanych obowiązków, nie będę mógł uczestniczyć ani w uroczystościach 4 września w Siedlcach, ani w wydarzeniach 5 września w Warszawie ani 11 września w Krakowie. Mam nadzieję, iż nadarzy się jeszcze niejedna sposobność, by spotkać się z patriotycznym środowiskiem KPN.
Rocznica powołania pierwszej w krajach demokracji ludowej, niezależnej i jawnej partii politycznej skłania do refleksji nad fundamentami ideowymi i celami politycznymi ówczesnej KPN. Na ogromne uznanie zasługuje podjęcie 30 lat temu walki o wolną i niepodległą Polskę. Od początku głównym postulatem Konfederacji była niepodległość. Nigdy od tego nie odstąpiliście, mimo aresztowań i represji. Nie zawsze udawało się realizować zamierzenia, ale największe marzenie – niepodległa Polska – zostało spełnione.
Jednak wolność jest wartością, która nie została nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią bezustannie dbać i pielęgnować świadomość narodową, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Służba Ojczyźnie wciąż pozostaje zasadą ideową konfederatów.
Składam serdeczne życzenia jubileuszowe.
Łączę wyrazy szacunku
Zbigniew Romaszewski


Leszek Moczulski poinformował, że otrzymał także sympatyczny list od Prezesa NBP (byłego działacza KPN) Sławomira Skrzypka.

Miłym akcentem sobotniej uroczystości była wizyta Kornela Morawieckiego – przywódcy Solidarności Walczącej. Podziękował on Konfederacji Polski Niepodległej za to, że dla jego środowiska była ona „nauczycielem wolności”. Podkreślił też znaczenie programowego tekstu Leszka Moczulskiego - „Rewolucja bez rewolucji”, który w czasach niewoli pokazywał drogę do niepodległego państwa. Kornel Morawiecki uczestniczył także w imprezie na Zamku i podkreślił, że nie chce ingerować w sprawy wewnętrzne środowiska KPN.



Następnie Łukasz Perzyna i Mirosław Lewandowski prezentowali książki poświęcone KPN, których są współautorami: „Konfederacja. Rzecz o KPN” oraz „Prześladowani, wyszydzani, zapomniani... Niepokonani”.

Kolejnym punktem programu był dyskusja panelowa z udziałem Leszka Moczulskiego, Antoniego Dudka, Łukasza Perzyny i Mirosława Lewandowskiego.

Antoni Dudek podkreślił wizjonerstwo „Rewolucji bez rewolucji” - nieoficjalnego programu KPN autorstwa Leszka Moczulskiego, zwracając uwagę, iż ten tekst przedstawił najbardziej trafną prognozę procesu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaznaczył, że przed Sierpniem najważniejszymi wydarzeniami w dziejach opozycji PRL było powstanie KOR w 1976 roku oraz założenie KPN w 1979 roku. Następnie podkreślił znaczenie dwóch momentów w dziejach KPN, gdy partia ta odegrała kluczową rolę w historii Polski i wywierała silny nacisk na władze: lata 1980-81 (radykalizacja nastrojów społecznych w okresie karnawału Solidarności) oraz 1988-90 (demonstracje uliczne, okupacja komitetów PZPR i baz sowieckich). Podkreślił, że żadnej z partii, które działały na początku lat 90. nie udało się przetrwać do dnia dzisiejszego. Nie udało się to także KPN m.in. dlatego, że radykalizujące się w roku 90. nastroje społeczne skanalizował Lech Wałęsa. Jednak - po wygraniu wyborów prezydenckich - Wałęsa te radykalne nastroje unicestwił, gdyż w rzeczywistości nie chciał zasadniczych zmian. Antoni Dudek podkreślił jednak, że zeszły ze sceny politycznej wszystkie (poza postPRLowskimi) partie polityczne z początku lat 90., ale tylko jednej z ich towarzyszy do dziś legenda. Jest nią KPN.



Po dwudziestominutowej przerwie nastąpił interesujący występ słowno-muzyczny Marka Majewskiego, który był ostatnim punktem uroczystości jubileuszowych w Warszawie.



Tekst - Mirosław Lewandowski, zdjęcia niepodpisane - Zbigniew Skorecki

Więcej zdjęć - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp3517.html?highlight=#3517

Informacje nt równoległej imprezy organizowanej przez Adama Słomkę - zob. http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2833022

Zdjęcia z równoległej imprezy - http://kpn-1979.pl/photogallery.php?album_id=21

Komentarz Rafała Ziemkiewicza - http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/09/06/odwaga-nie-w-cenie/

Informacja PAP - http://wiadomosci.onet.pl/2037963,11,item.html

Książki na temat KPN wydane z okazji Jubileuszu - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1035.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum