Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uroczystości 30-lecia KPN w Krakowie (11.09)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek Lewandowski
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:36 pm    Temat postu: Uroczystości 30-lecia KPN w Krakowie (11.09) Odpowiedz z cytatem

11 września 2009 roku - uroczystości jubileuszowe w Krakowie

Uroczystości jubileuszowe w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, stojącego u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Program uroczystości przewidywał także odczytanie aktu założycielskiego KPN, odśpiewanie pieśni „I Brygada” oraz odmówienie modlitwy za zmarłych i zamordowanych przez SB Konfederatów.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Zgromadzeni przeszli do historycznej sali związanej z Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół" przy ul. Piłsudskiego. Tutaj wysłuchali krótkiego programu artystycznego pt. „T A K B Y Ł O”, opartego na tekstach: Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa K. Baczyńskiego, Karola Łepkowskiego, Witolda Tosia (działacza KPN zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach w roku 1985). Układ tekstów, reżyseria: Sława Bednarczyk. Wystąpili aktorzy Teatru „STAŃCZYK”: Sława Bednarczyk, Alicja Kondraciuk, Krystyna Szpiech, Stanisław Zając, Maciek Hachlica i inni. Gościnnie wystąpił - Maciej Ferlak. Pieśni stanu wojennego wykonali Halina i Andrzej Piotrowiczowie.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki

Rozpoczęła się właściwa uroczystość, którą otworzył Zygmunt Łenyk - przewodniczącego Komitetu Jubileuszu:


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Odczytano list od Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki



Głos zabrał przedstawiciel Prezydenta b. Premier Jan Olszewski:


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Po jego wystąpieniu głos zabrał b. wicemarszałek Sejmu z ramienia KPN (1991-1993) i więzień sumienia z czasów PRL, skazany w II procesie KPN w roku 1985, Dariusz Wójcik.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Oto jego słowa:

Cytat:
Bardzo Państwa przepraszam, ale muszę w tej chwili zabrać głos.

Z całym szacunkiem i podziękowaniami dla Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczenie do dekoracji Pana Premiera Olszewskiego uważam za nietaktowne.

Pan Jan Olszewski w bardzo trudnych czasach dla Konfederacji odmówił obrony Konfederatów w procesach karnych.


Po tych słowach część Konfederatów obecnych w sali "Sokoła" opuściła pomieszczenie. Były wśród nich osoby, które miały być odznaczone i które - w związku z tym - nie odebrały z rąk Jana Olszewskiego odznaczeń przyznanych im przez Prezydenta RP. Osoby, które opuściły salę wróciły podczas wystąpienia Prezesa IPN Janusza Kurtyki.

Większość zebranych pozostała na sali i odebrała z rąk Jana Olszewskiego odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Lista osób odznaczonych - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp3584.html?highlight=#3584

Kilka chwil później, zabierając głos w dyskusji Dariusz Wójcik wyjaśnił, iż w roku 1985, podczas II procesu KPN mec. Jan Olszewski odmówił obrony działaczy KPN: Dariusza Wójcika (z prośbą o pomoc zwróciła się matka Wójcika, skierowana do mec. Olszewskiego przez Komitet Prymasowski) a także Andrzeja Szomańskiego (z prośbą o pomoc zwróciła się żona Szomańskiego). Dariusz Wójcik przeprosił wszystkie osoby za to, że doszło do nieprzyjemnej sytuacji, ale podkreślił, że nie przeprasza za wypowiedziane słowa, gdyż musiał je powiedzieć. Zaznaczył, że w polityce jest miejsce na różne odcienie szarości, ale w stosunkach międzyludzkich, w życiu moralnym nie ma na to miejsca. Albo coś jest białe, albo czarne. Albo jest się człowiekiem przyzwoitym, ale nie. Podziękował też organizatorom uroczystości krakowskich oraz pogratulował osobom, które otrzymały odznaczenia (Dariusz Wójcik i dwie inne osoby nie odebrały przyznanych im odznaczeń, pomimo, iż były obecne).

W wypowiedzi dla Telewizji Kraków Jan Olszewski nie zaprzeczył kategorycznie, ale niestanowczo oświadczył, iż nie przypomina sobie, aby w latach 80. odmawiał obrony działaczom KPN.


Ostatnio zmieniony przez Mirek Lewandowski dnia Sob Wrz 12, 2009 7:28 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Mirek Lewandowski
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako kolejny głos zabrał Prezes IPN dr habil. Janusz Kurtyka:


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Następnie odczytano listy okolicznościowe od wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego, od Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, od Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka oraz od Marszałka Województwa Małopolskiego.

Kolejny punkt programu przewidywał wystąpienia historycznych przywódców KPN. Jako pierwszy zabrał głos przewodniczący KPN Leszek Moczulski:


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Następnie zabrał głos zabrał Adam Macedoński - jeden z członków - założycieli KPN, założyciel Instytutu Katyńskiego, działacz Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, znany i ceniony artysta. Podkreślił rolę i znaczenie wielkich Polaków (wymieniając z imienia i nazwiska Leszka Moczulskiego i Jana Olszewskiego), ale podziękował za trud, walkę i ofiary bezimiennym Konfederatom i członkom Solidarności, którzy odegrali dużą role historyczną i którzy nigdy nie otrzymają żądnych odznaczeń.


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Kolejnym mówcą był Krzysztof Król, który m.in. przypomniał postać śp. Andrzeja Izdbeskiego - "Ułana", działacza krakowskiej KPN zmarłego w roku 2008.


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Jednym z następnych mówców był Krzysztof Bzdyl:


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Głos zabrał też przyjaciel KPN w latach 80. i towarzysz wspólnej walki w czasach PRL Jacek Smagowicz - członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Wystąpili także: Adam Słomka i Ryszard Bocian oraz Marcin Kasprzycki z IPN, który przedstawił referat nt. „Inwigilacja działaczy KPN przez służby specjalne PRL”.



Komentarz Jerzego Bukowskiego na Forum POLONUS - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp3581.html?highlight=#3581


Ostatnio zmieniony przez Mirek Lewandowski dnia Pią Wrz 11, 2009 10:39 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Mirek Lewandowski
Gość





PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Apel do Prezydenta RP:

Cytat:
Sz. P.
Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

20 lat po upadku PRL historia walki o polską niepodległość jest zakłamywana. W dalszym ciągu pomija się lub umniejsza rolę, jaka w niej odegrały ugrupowania antykomunistyczne i niepodległościowe, których celem nie była naprawa komunistycznego systemu, ale jego zniszczenie. Stworzenie wolnej, niepodległej i sprawiedliwej III Rzeczypospolitej.

Ważnym elementem kształtowania świadomości historycznej społeczeństwa jest polityka w zakresie nadawania orderów i odznaczeń. Jest niezrozumiałe, dlaczego do dziś dwóch legendarnych przywódców: Leszek Moczulski – przewodniczący KPN oraz Kornel Morawiecki – przewodniczący Solidarności Walczącej, nie zostało uhonorowanych najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

W przypadku Leszka Moczulskiego żadnym usprawiedliwieniem nie może być wyrok sądu lustracyjnego. Wyrok ten dotyczy okresu do kwietnia 1977 roku i budzi zasadnicze wątpliwości co do rzetelności procesu sądowego. Do dziś nie opublikowano nawet dokumentów, na podstawie których Leszka Moczulskiego skazano w procesie, w którym zasadniczymi dowodami były obciążające zeznania oficerów SB.

Ale nawet Sąd Lustracyjny w uzasadnieniu wyroku przyznał, że bezsprzecznie Leszek Moczulski od 1977 roku prowadził działalność niepodległościową. Mimo represji sformułował i rozwijał realistyczny program walki o niepodległość.

Apelujemy do Pana Prezydenta o symboliczne uhonorowanie wszystkich, którzy walczyli o Niepodległą w szeregach KPN poprzez uroczyste wręczenie w Święto Niepodległości 11 Listopada Orderu Orła Białego Leszkowi Moczulskiemu.

Kraków, 11 września 2009 roku


Powyższy tekst podpisało 20 z 32 osób, które miały być uhonorowane wysokimi odznaczeniami państwowymi w dniu 11 września 2009 roku w Krakowie. Część z osób, które się podpisały, odebrało odznaczenia. Inni tego nie uczynili.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum