Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak powstał "Pogląd"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Towarzystwo Solidarność Berlin
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Site Admin


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 85

PostWysłany: Pią Sty 09, 2009 11:58 am    Temat postu: Jak powstał "Pogląd" Odpowiedz z cytatem

Edward Klimczak
Jak powstał "Pogląd" i "Towarzystwo Solidarność"
O "Poglądzie" i "Towarzystwie Solidarność"
Źródło: Solidarność Walcząca, 25-lecie powstania. Wydanie jubileuszowe.

Natychmiast po ogłoszeniu stanu wojennego w dn. 13. grudnia 1981 roku podjąłem wraz z moimi studentami z Freie Universität Berlin akcje protestacyjne mające na celu obronę zdelegalizowanej "Solidarności" jak również jej internowanych działaczy. Rezultatem tych działań było utworzenie już w styczniu 1982 r. Komitetu Obrony Solidarności (KOS), a wkrótce poźniej wydawanie "Biuletynu Informacyjnego KOS", żródła niecenzurowanych wiadomości o wydarzeniach w kraju i oporze działaczy "Solidarności" zmuszonych do działania w konspiracji.

KOS troszczy się również o sprawy osobiste Polaków, którzy w Berlinie Zachodnim zostali zaskoczeni wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Służymy im radą i pomocą na miarę naszych możliwości: w 1983 r. KOS wydaje poradnik "Prawo azylu", ja sam zaś organizuję na Freie Universität bezpłatne kursy języka niemieckiego, troszczymy się także o pierwszych wydalanych z kraju działaczy "Solidarności". Już w styczniu 1982 r. rozpoczynamy wydawanie dwutygodnika „Biuletyn KOS”, przemianowanego w 1983 r. na „Pogląd”. Wówczas też Komitet Obrony Solidarności przekształca się w "Towarzystwo Solidarność”, organizację wyższej użyteczności publicznej działającej społecznie zgodnie z wymogami niemieckiego prawa, a "Biuletyn Informacyjny" zmienia szatę graficzną i nazwę na "Pogląd". Intensywnie wyspółpracujemy z podziemnymi strukturami niezależnych wydawnictw w Polsce, tzw. drugiego obiegu, szczególnie ze strukturami „SW” („Solidarności Walczącej”).
Do 1991 r. wydano w Berlinie Zachodnim około 180 numerów pisma i ponad 20 pozycji książ-kowych. Szereg wydań „Poglądu” pod tytułem „Meinung” ukazało się również w języku niemieckim. Ostatnie numery „Poglądu” wydawano w latach 1989-1990 Polsce w Warszawie, jednakże ze względu na blokadę kolportażu stwarzaną przez komunistyczną RSW Prasa-Książka „Ruch” wydawnictwo zostało zamknięte.

Ostatnie polityczne działania "Poglądu" to udział jego wydawcy w charakterze wiceprzewodniczą-cego Okręgu Wyborczego w Berlinie Zachodnim (ambasada PRL) w tzw. „kontraktowych” wyborach do Sejmu w czerwcu 1989 r. oraz wyborach prezydenckich w grudniu 1990 r.

Od latach 90-ch i do chwili obecnej wydawca Poglądu współpracuje z JOW-em, tj. ruchem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i jego moderatorem prof. Jerzym Przystawą z Wrocławia.

O "Poglądzie"
i "Towarzystwie Solidarność"


Od samego początku Komitet Obrony Solidarności skupiał się na dwu rodzajach działalności: pomocy działaczom „Solidarności”, represjonowanym w stanie wojennym oraz na informowaniu społeczeństwa i Polaków na Zachodzie o sytuacji w Polsce. E. Klimczak udzielał wywiadów w charakterze rzecznika „Solidarności” zachodnim mediom, organizował i współorganizował konferencje prasowe i demonstracje, również poza Berlinem, np. w Oslo z okazji wręczenia Wałęsie nagrody Nobla (5 tys. ulotek w jęz. norweskim) czy w Wiedniu (10.09.1983) podczas wizyty Papieża, współpracował z polską radiem „Wolna Europa” w Monachium. W Berlinie Zachodnim zorganizował m.in. (1983) wystawę dokumentacji i sztuki „Solidarności” (przy pomocy artysty malarza Andrzeja Piwarskiego) czy też międzynarodową konferencję CSSO (1998), tj. polonijnych organizacji wspierających „Solidarność”.
Przewodniczący "Towarzystwa Solidarność” E. Klimczak utrzymywał bliskie kontakty z rządem Polski na Emigracji w Londynie: w 1983 r. był mianowany przez prezydenta emigracyjnego rządu członkiem Rady Narodowej w Londynie. Członkowie rządu emigracyjnego przyjeżdżali na spotkania do Berlina Zachodniego. Współpracowano też krótko z francuskim związkiem zawodowym Force Ouvriere, który opiekował się więzionym w Polscie w 1982 r. Edmundem Bałuką, legendarnym przywódcą strajków na Wybrzeżu w 1970 r.
Tow. „Solidarność”—„Pogląd” było najsilniejszą organizacją polonijną i prosolidarnościową w Niemczech w latach 80-ych. Pomoc polskiemu podziemiu polegała na przemycie do Polski maszyn i materiałów drukarskich, sprzętu nasłuchowego, nadajników radiowych i telewizyjnych. Przez granicę przemycano też książki, nie tylko paryską „Kulturę” Jerzego Giedroycia czy własne wydawnictwa w miniwydaniach, ale też literaturę w języku rosyjskim i ukraińskim. Przerzuty dla Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej organizowane przez Kazimierza Michalczyka trwały do końca 1990 r. roku. Po 1989 r. utrzymywano nadal kontakt z Odziałem Poznańskim SW, a Leszek Kaleta obsługiwał „SW” we Wrocławiu.
W czasie stanu wojennego zachodnioberlińskie Tow. „Solidarność” — „Pogląd” udzielało pomocy finansowej i sprzętowej każdej polskiej organizacji, która o to prosiła.
„Pogląd” jako pismo miał licznych korespodentów w Polsce (piszących pod pseudonimami) , w wielu krajach Europy, w Ameryce i Australii. Do dwutygodnika „Pogląd” pisywali między innymi Władysław Bartoszewski, Romuald Szeremietiew, Marek Lenert, Wanda Falkowska, Andrzej Gebert i Maciej Rybiński, który przez prawie rok był redaktorem naczelnym pisma. Pierwsze kroki literackie czy dziennikarskie stawiali w „Poglądzie” esseista i pisarz Janusz Rudnicki oraz Piotr Kowalczuk, później korespondent BBC. Przez ponad dwa lata pracowali w „Poglądzie” Julita i Czesław Karkowscy, później i obecnie w nowojorskim „Nowym Dzienniku”.

Źródło: Solidarność Walcząca, 25-lecie powstania. Wydanie Jubileuszowe.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Towarzystwo Solidarność Berlin Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum