Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PROTOKÓŁ z III Konferencji Formacji Niepodległościowej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk



Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 36

PostWysłany: Nie Lis 23, 2008 9:39 pm    Temat postu: PROTOKÓŁ z III Konferencji Formacji Niepodległościowej Odpowiedz z cytatem

PROTOKÓŁ
Z III Konferencji Formacji Niepodległościowej
w Warszawie 22.11.2008r.


Konferencję rozpoczął modlitwą Stefan Melak, przywołując bohaterów i pokolenia walki o niepodległość Polski.
Waldemar Pernach - jako przewodniczący obrad – odczytał Deklarację założycielską, która określa ramy naszej działalności i zwrócił się do zebranych o nie wnoszenie nowych tematów.

Tadeusz Stański przedstawił dorobek dotychczasowej działalności, w której głównymi osiągnięciami są;
1. wznowienie kontaktów z wieloma organizacjami podziemnymi formacji niepodległościowej i ożywienie ich działalności,
2. podjęcie stałej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3. utworzenie następujących zespołów działania:
• Zespół Organizacyjno-Koordynacyjny – Waldemar Pernach.
• Zespól Prawny – Bonifacy Bąk.
• Zespół Medialny – nieobsadzony.
• Zespół historyczny – Wiesław Wysocki.
T. Stański przypomniał ustalenia Komunikatu nr1 z 26.01.08, „Formacja Niepodległościowa nie będzie angażowała się w bieżącą działalność polityczną”
i „aktualnie obecność Leszka Moczulskiego w Formacji jest niemożliwa”. Oznajmił też zebranym, że graniczną datą naszych badań historycznych są obrady „okrągłego stołu” w 1989r.
Tadeusz Stański powiedział, że w kraju istnieje wiele inicjatyw ożywienia organizacji formacji niepodległościowej takich, jak: Porozumienie Organizacji Niepodległościowych (Jadwiga Chmielowska), która obecnie skupia się na działalności bieżącej, inicjatywa Adama Słomki, inicjatywa członków dawnego KPN
i inne. Mamy bezpośredni kontakt z tymi organizacjami, przedstawiciele niektórych
z nich są na sali i będziemy z nimi dalej współpracowali.
Następnie przedstawiono plan najbliższych zadań FN
1. W lutym 2009 r. przewidziana jest sesja dotycząca spotkania w Austrii (Ramsau) podziemnych organizacji niepodległościowych z przedstawicielami Rządu Polskiego na uchodźstwie.
2. W kwietniu sesja dotycząca walki o pamięć katyńską.
3. W czerwcu – II Kongres PPN.
Wyznaczony jest zespół organizacyjny do przygotowania Kongresu. Zaproszone zostaną krajowe inicjatywy i struktury niepodległościowe. Kierownikiem zespołu organizacyjnego jest Romuald Szeremietiew. Wyznaczeni są łącznicy terenowi.
W Warszawie jest nim Jarosław Kiepura.
Tadeusz Stański poinformował, że przygotowywane są publikacje o historii KPN.

Romuald Szeremietiew przedstawił sprawy programowe FN. Potwierdził, że nie zamierzamy włączać się do nurtu polityki bieżącej. Nasze działania będą polegały
na utrwaleniu prawdy o walce o niepodległość Państwa polskiego i przekazanie jej następnym pokoleniom. Celem naszym jest zaprzeczenie wszelkiej fałszywej propagandzie i spuściźnie komunistycznej historiografii, która zatruwa świadomość narodu. Ludzie, którzy będą w przyszłości podejmować decyzje w sprawach kraju, znając prawdę, będą mogli decydować właściwie. Jesteśmy tylko inicjatywą obywatelską, jesteśmy ograniczeni w dotarciu do publicznych środków medialnych. Na sali obecny jest wprawdzie dziennikarz z PAP, ale PAPowski komunikat nie przesądza o jego wykorzystaniu przez media. Spełniamy ten obowiązek obywatelski, by spiąć działalność na rzecz niepodległości poprzednich pokoleń i nasz wysiłek.

Wiesław Wysoki przedstawił program Zespołu Historycznego. Prowadzone będą badania naukowe i publikacje. Organizowane seminaria i konwersatoria. Opracowany będzie słownik działaczy niepodległościowych. Podjęta zostanie współpraca z ośrodkami w kraju i za granicą, które prowadzą badania naukowe
i bieżącą działalność na ten temat. Profesor Wysocki uważa, że pogląd towarzysza Jerzego Wiatra, dotyczący „okrągłego stołu” był właściwą drogą do niepodległości, zaczyna być obowiązujący i akceptowany przez Ministerstwo Oświaty, np. podręcznik A. Garlickiego, nie opisuje społeczeństwa polskiego, lecz pokazuje obraz walki poszczególnych frakcji politycznych. Należy to odkłamać.

Waldemar Pernach zdał sprawozdanie z dokonań Grupy Roboczej z Ramsau.
Ustalono listę uczestników spotkania z kraju i zagranicy oraz przedstawicieli Rządu RP w Londynie. Niestety nie jest jeszcze pełna wiedza o ilości i tematyce wystąpień, o opracowanych dokumentach i wysłanych listach. W tej sprawie uzupełnienia wniosą Romuald Szeremietiew i Adam Chajewski po uzyskaniu ostatecznych odpowiedzi od osób i instytucji w kraju i za granicą, z którymi trwa wymiana korespondencji. Po wyczerpaniu dostępnych możliwości, materiały przekazane będą do końca roku Zespołowi Historycznemu.
W. Pernach zapowiedział, że 5-7 grudnia weźmiemy udział (R. Szeremietiew
i W. Pernach) w organizowanej w Głuchołazach Konferencji „Przezwyciężyć zmowę okrągłego stołu”, organizowanej przez Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej. Uczestnikami będą, m.in.: przedstawiciele PON, Instytutu Gaucka i delegaci z Czech.
W. Pernach zaapelował o aktywność w pozyskiwaniu środków na naszą działalność.

Michał Pernach poinformował o założonym portalu internetowym i opisał formy jego działania. Stwierdził, że konieczne jest powołanie redaktora, który będzie zamieszczał wiadomości na naszych stronach. Uważa, że witryna będzie martwa, jeśli poza zamieszczaniem dokumentów historycznych nie będzie prowadzony serwis wydarzeń bieżących wraz z aktualnymi komentarzami. Wkrótce opracuje krótką instrukcję korzystania z portalu, która będzie przesłana członkom FN na e-mailowe adresy wpisane na listę obecności.

Po przerwie rozpoczęły się wystąpienia uczestników i ogólna dyskusja.
Pierwszy zabrał głos Adam Słomka. Podziękował za zaproszenie na konferencję
i zadeklarował pomoc i współpracę w tej cennej inicjatywie, podjętej przez FN. Uważa, że należy zwrócić się o wsparcie działalności do „Solidarności Walczącej”. Zakwestionował przyjęcie przez FN granicznej daty badań do roku „okrągłego stołu”
i zaproponował jej wydłużenie. Uważa, że warunki współpracy określone przez FN są do zaakceptowania i należy namawiać inne organizacje do współpracy.
We współpracy nie ma przeszkód ideowych tylko personalne lub taktyczne, które są do pokonania.
Adam Słomka uważa, że jest miejsce dla formacji niepodległościowej w bieżącej polityce, inaczej nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się zagrożeniom utracenia zdobytej niepodległości. Musimy podjąć debatę, bo wszystkie obecne elity rezygnują z niepodległości. Mamy mandat, by w tej debacie brać udział. Zachęcamy wszystkie ugrupowania niepodległościowe do przezwyciężenia jakichkolwiek podziałów.

Stefan Melak – nad Katyniem do 1990r trwał okres milczenia. Postawiony w 1979 roku pomnik katyński, zrabowany przez SB, dopiero po czternastu latach niepodległej Polski mógł powrócić na swoje miejsce. Dokonaliśmy wystąpień o uznanie zbrodni katyńskiej za ludobójstwo.
Edward Dulewicz stwierdził, że nasza suwerenność jest zagrożona, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie spełnia swej roli.
Józef Zajkowski przedstawił działalność Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.
Zygmunt Oławski powiedział, że KPN-owi IPN przypisuje ideologię socjalistyczną. Na Podlasiu był to ruch ludowo-narodowy.
Maria Pernach przedstawiła kwestię trudnych kontaktów z IPN. Długie oczekiwania na kwerendy, brak dostępu do teczek obiektowych oraz uporczywy brak odtajnienia TW.
Jerzy Rachowski z Komitetu Suwerenności Narodu Polskiego ostrzegał przed zagrożeniem suwerenności w świetle Traktatu Lizbońskiego.
Marek Frankiewicz zapoznał zebranych z działalnością Stowarzyszenia Dzieci Osób Represjonowanych przez Rzeszę Niemiecką.
Grzegorz Waligóra opowiedział się za przedłużeniem cezury badań do roku 1991.
Zygmunt Rosiak poruszył kwestie rozpraw sądowych o odszkodowania dla osób represjonowanych, jak i brak należytej opieki prawnej.
Grzegorz Rossa przedstawił własną technologię pozyskiwania paliw płynnych przez gazyfikację węgla w kopalniach. Uważa, że technologia ta podwyższy bezpieczeństwo energetyczne Polski i wyeliminuje monopol dostaw z Rosji. Prosi
o przesyłanie listów w tej sprawie do odpowiedzialnych instytucji. Informacje źródłowe grzegorz.rossa@wp.pl
W podsumowaniu dyskusji Romuald Szeremietiew powiedział, że będziemy się trzymali przyjętego w Deklaracji zakresu tematycznego prowadzonych prac.
Nie możemy rozpraszać naszych sił i środków na inne proponowane tu zadania. Chcemy wykonać podjęte działania dobrze, a więc konsekwentnie musimy pilnować przyjętego zakresu prac. Następnie ustosunkował się do sugestii zmiany cezury czasowej przyjętych badań. Uważa, że zakończenie ich na dacie spotkania „przy okrągłym stole” wynika z naszej oceny politycznej tego wydarzenia i jest miernikiem zachowań innych organizacji działających w podziemiu..

Lista obecności w archiwum w załączeniu do Protokółu.


Waldemar Pernach
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum