Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbigniew Bereszyński manipulatorem historii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Nie Lis 23, 2008 11:22 pm    Temat postu: Zbigniew Bereszyński manipulatorem historii Odpowiedz z cytatem

Na opolskim forum pl przed kilkoma tygodniami utworzyłem wątek opisujący manipulacje Zbigniewa Bereszyńskiego współpracującego z Gazetą Wyborczą. W międzyczasie Z. Bereszyński zmienił jego pierwotny tekst opisujący historię biuletynu „Nad Stobrawą”. Mianowicie znacznie poszerzył opis funkcjonującej w stanie wojennym w Kluczborku konspiracyjnej drukarni. W pierwotnym tekście „poświęcił” jej zaledwie kilkanaście linijek. Było to świadome zniekształcenie proporcji na korzyść drugiej "konspiracji" założonej w lutym 83. Wśród trójki „założycieli” tej drugiej „konspiracji” było dwóch agentów SB – W. Gilewicz i R. Gleich.
Przywrócił też Z. Bereszyński w poprawionym tekście właściwą rolę kierującej w stanie wojennym konspiracyjną drukarnią B. Kawce. W pierwotnym tekście „zdegradował” ją do roli osoby współpracującej z F. Sokołowskim.
Poza tym wszystkie pozostałe zarzuty pod adresem Zbigniewa Bereszyńskiego nadal są aktualne. A więc – jak się wydaje – na zamówienie „Wyborczej” stworzył Z. Bereszyński agentom SB fikcyjne konspiracyjne życiorysy. A wcześniej milczał, gdy „Wyborcza”, powołując się na jego nazwisko, wydrukowała artykuł o agencie SB Gilewiczu i wywiad z samym Gilewiczem, w których było wiele ewidentnych kłamstw.
Dopiero podczas „dyskusji” na forum, a więc już po założeniu przeze mnie wątku o jego manipulacjach, Z. Bereszyński umieścił na jego stronie internetowej tekst o agencie SB, „Piaście” - Gilewiczu. Dodam tylko, że jest to tekst stronniczy, wybielający „Piasta”. Poza tym Z. Bereszyński nie dotarł jeszcze do teczki „Piasta” - Gilewicza współpracującego do 1989 roku z SB także jako „kontakt operacyjny”.
Z. Bereszyński odmówił publicznej dyskusji ze mną na temat jego tekstu pomawiając mnie o atak na niego z pobudek osobistych. Twierdził, że napuszczony jestem na niego przez działaczy OSPN – jego byłych kolegów.
Z. Bereszyński podjął natomiast „dyskusję” ze mną ukrywając się pod nickiem „antars”. Podczas przepychanki i pyskówki tak się zapomniał, że pisząc anonimowo jako „antars” mimowolnie powrócił do jego specyficznego, polemicznego stylu. Gdy na to zwróciłem uwagę przestał pisać na forum jako „antars”.
A oto ten wątek:
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=65&w=85910031
Dodam tylko, że „niewidzialna ręka” spowodowała w międzyczasie niemożność otwierania podanych przeze mnie w mojej wypowiedzi linków, bądź odpowiednie teksty zostały wycofane. Nie zmienia to faktu, że wszystkie usunięte teksty mam skopiowane i jestem w stanie udowodnić wszystkie postawione przeze mnie Zbigniewowi Bereszyńskiemu zarzuty.

Andrzej Szubert
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbigniew Bereszyński fałszerzem historii

W opublikowanym na łamch Kulisów pwiatu tekście ZBbereszyński napisał : cytuję:

O pierwszej manifestacji pod pomnikiem Adama Mickiewicza tak pisano w datowanej 14 września 1983 r. informacji dla Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Opolu: „W kościele parafialnym w Kluczborku odprawiono w dniu 13.09.83 r. nabożeństwo w intencji ojczyzny – bez kazania. Frekwencja ok. 100 osób. Po nabożeństwie grupa ok. 30 osób udała się pod pomnik Mickiewicza, gdzie złożyła w milczeniu kwiaty i znicze, układając je w literę »V«” . Bożena i Andrzej Szubertowie kwestionują jedność ścisłość danych zawartych w przytoczonym powyżej dokumencie. Ich zdaniem liczba uczestników pierwszej manifestacji pod pomnikiem Mickiewicza nie przekraczała dziesięciu osób, nie było także żadnych zniczy. Według relacji Andrzeja Szuberta, uczestnikami owej manifestacji byli Andrzej i Marian Szubertowie, Mariola Żukowska, Barbara Ciemięż, Mariusz Gatnikiewicz, Stanisław Strykowski oraz Grzegorz Pawliszyn (poza Andrzejem Szubertem zabrakło natomiast innych internowanych i aresztowanych z okresu stanu wojennego) . Kolejna manifestacja pod pomnikiem Mickiewicza odbyła się w dniu 13 października 1982 r. Protestowano wówczas przeciwko uchwaleniu przez Sejm PRL nowej ustawy o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność”. W ramach protestu - informuje zachowany dokument SB z dnia 22 października 1982 r. – grupa około czterdziestu uczestników nabożeństwa w kościele parafialnym przeszła pod pomnik Mickiewicza, gdzie ułożono osiemnaście wiązanek kwiatów na kształt litery „V”, „W marszu tym – stwierdza przywołany powyżej dokument z dnia 22 października 1982 r. – wzięło udział 6 internowanych i ich najbliższe rodziny” . Według tego samego źródła inicjatorami manifestacji w dniu 13 października 1982 r. byli Jerzy Deptuła i Józef Bajor. Bożena i Andrzej Szubertowie, kwestionując ścisłość informacji zawartych w cytowanym dokumencie, utrzymują natomiast, że manifestacja w dniu 13 października 1982 r. nie miała żadnych przywódców czy organizatorów. Twierdzą oni także, że SB zawyżyła liczbą uczestników manifestacji. Błędna, ich zdaniem, jest również informacja na temat liczby wiązanek kwiatów, jakie złożono pod pomnikiem.

Ppor. Czesław Wierzbicki, inspektor kluczborskiego ogniwa Wydziału V SB, tak relacjonował przebieg jednej z kluczborskich „trzynastek”, odbywającej się już w okresie zawieszenia stanu wojennego:

„W dniu 13.05.1983 roku o godz. 19,00 odbyła się w Kościele Parafialnym w Kluczborku msza w intencji pomyślności Ojczyzny. W mszy uczestniczyło, około 300 osób, w tym następujące osoby internowane bądź podejrzane o działalność antypaństwową: Andrzej Szubert, Bożena Kawka-Szubert, Marian Szubert, Jerzy Deptuła, Józef Bajor, Eugeniusz Głowicki, Aleksander Górka, Danuta Balicka, Janina i Stanisław Dobrzyńscy. Wystrój kościoła oraz kazanie nie posiadały w swej treści akcentów prosolidarnościowych.

Po mszy, około godziny 20,00, grupa około 30 osób udała się pod pomnik Adama Mickiewicza przy Placu Niepodległości, gdzie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze w kształcie litery »V«. W grupie tych osób byli wszyscy w/wymienieni. Głównym organizatorem tej imprezy był Józef Bajor.

Po około 5 minutach wszyscy obecni podnieśli dwa palce w kształcie litery »V« i zaczęli rozchodzić się do domu. Marian Szubert zaprosił do swojego domu przy Placu Niepodległości następujące osoby: Aleksandra Górkę, Andrzeja Szuberta, Bożenę Kawkę-Szubert, Danutę Balicką, Eugeniusza Głowickiego, Janinę i Stanisława Dobrzyńskich. Następnie około godziny 21,00 w/wymienieni opuścili mieszkanie Szubertów” .


Koniec cvytatów.









W powyższym tekście zaskakuje informacja Z Bereszyńskiego. A Więc, że „PIERWSZA” manifestacja miała miejsce 13 września 1983, a „następna „ manifestacja miał miejsce w maju 1983 (tak więc można wnioskować z chronologii Z. Bereszyńsmkiego- że maj 83 był wcześniej niż wrzesień 83).

To znaczy, że maj 83 jest wcześniej niż wrzesień 83. Przy tych wszystkich błędach najbardziej charakteryzuje Z, Bersszyńskiego jego przypis , w którym stwierdza , że opisana przez niego informacja miała miejsce w 1981 roku.

Tyle na temat „historyczności” Z. Bereszyńskiego. Jestem w stanie bezprzecznie udowodnić, że stwierdzenie Z. Bereszyńskiego, iż „uwznioślił” moją postać oparte jest na kłamstwie. Naprawdę Z. Bereszyński robił coś wręcz odwrotnego. ! "Wycinał" moje nazwisko, gdzie tylko mógł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 7:00 pm    Temat postu: skorygowanie Odpowiedz z cytatem

Podobnie, jak mój adwersarz, pisałem w nerwach i nie zauważyłem istotnego błędu. Otórz błąd Z, Bereszyńskiego polegał na tym, że najpierw wg. niego był 13 września 1983, a dopiero potem maj 1983.
Za pomyłkę przpraszam.
AS.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 7:16 pm    Temat postu: wyjaśnienie Odpowiedz z cytatem

Przy tym wszystkim zapomniałem podać, że moja relacja dotyczyła września lub października 1982. Do dzisiaj nie wiem, kiedy pierwsza manifestacja pod pomnikiem miała miejsce. Dla "historyka" Bereszyńskiego jest to naturalnie obojętne. No bo jaka jest różnica między wrześniem (czy październikiem) 1982, czy - jak on pisał - wrześniem 1983 lub 1981?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 10:51 pm    Temat postu: ciąg dalszy Odpowiedz z cytatem

W momencie, gdy to piszę, Zbigniew Bereszyński wycofał już z internetowego tekstu (mimo iż sam tekst od miesięcy jest usunięty z internetu) jego przypis nr 15. odnośnie manifestacji pod pomnikiem. Na szczęście, przywidując taką manipulację, zapisałem sobie wcześniej tekst Z. Bereszyńskiego. Podaję więc jego przypis:
NOTATKA INFORMACYJNA, Opole, 14 września 1981 r., AP KW PZPR, sygn. 2632, k. 101.

Próba zwalczenia mnie przy pomocy wycofywania z internetu wcześniejszych tekstów
jest , Panie Bereszyński, beznadziejna,

Poeta pamięta, możesz go zabić narodzi się nowy, spisane będą myśli i rozmowy...itd. Panie Zbigniewie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum