Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
OSPN - Apel w sprawie ENCYKLOPEDII SOLIDARNOŚCI

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek BezegDołączył: 23 Paź 2008
Posty: 62

PostWysłany: Czw Paź 22, 2009 10:31 pm    Temat postu: OSPN - Apel w sprawie ENCYKLOPEDII SOLIDARNOŚCI Odpowiedz z cytatem

Opolskie Stowarzysznie
Pamięci NarodowejOpole dnia 20.10.2009 r.APEL W SPRAWIE „ENCYKLOPEDII SOLIDARNOŚCI”


Odpowiadając na zastrzeżenia w sprawie jakości biogramów działaczy pierwszej „Solidarności” ukazujących się w internetowym wydaniu „Encyklopedii Solidarności” oraz naszego udziału w powstawaniu zapisów encyklopedycznych wyjaśniamy:
1. Byliśmy jako OSPN inicjatorami tworzenia zapisów „Encyklopedii” na Opolszczyźnie poprzez kontakt kolegi Wiesława Uklei ze stowarzyszeniem „Pokolenie”, które poprosiło nas o pomoc w tej sprawie.
2. W ramach współpracy z Wydziałem Historii UO zwróciliśmy się do pani dyrektor prof. Anny Pobóg-Lenartowicz o pomoc Wydziału w postaci nadzoru merytorycznego i ewentualnego udziału studentów w projekcie.
3. Pani profesor zgodziła się i wyznaczyła p. dra Antoniego Maziarza, z którym rozpoczęliśmy współpracę. Pod jego nadzorem były opracowywane przez studentów biogramy i hasła (na podstawie wielostronicowych ankiet). Był on pełnym gospodarzem projektu i jedynie w początkowej fazie konsultował z OSPN zawartość samej listy haseł i biogramów.
4. Nie mamy nic wspólnego z udziałem w tym projekcie Zbigniewa Bereszyńskiego, który wykorzystując łamy gazet, głównie „Gazety Wyborczej” oraz internetowe fora dyskusyjne, prowadzi swoje prywatne wojny z ludźmi i instytucjami (OSPN, czy ZR Solidarności).
5. Za skandaliczne w tym kontekście uważamy niedopuszczenie do publikacji w Encyklopedii biogramu Zbigniewa Szatyńskiego, redaktora prasy związkowej, (nie będącego nb., wbrew twierdzeniom Z.Bereszyńskiego, członkiem naszego stowarzyszenia), internowanego przez cały rok i represjonowanego z powodu swojej niezłomnej postawy w więzieniu. Skandalem jest nie tylko fakt, że zapis na temat Z. Szatyńskiego, którego Z. Bereszyński uważa od pewnego czasu za osobistego wroga, nie znalazł się w „Encyklopedii Solidarności”, ale także to, że umieszczono tam za sprawą Z. Bereszyńskiego zapisy nt. tajnych współpracowników SB, występujących w Encyklopedii jako bohaterowie rewolucji solidarnościowej. Dotyczy to Wojciecha Gilewicza i Jana Głowińskiego. Co do Wojciecha Gilewicza, internowanego przez kilka dni grudnia 1981 r., wcześniej m.in. redaktora prasy związkowej, to był on funkcjonariuszem PZPR, starającym się o funkcję delegata na IX Zjazd PZPR (1981 r,). W stanie wojennym Gilewicz został tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Piast”; jego donosy i zeznania doprowadziły do skazania ludzi podziemnej „Solidarności” (Zygmunt Jurkiewicz), współpracujących przy wydawaniu podziemnego biuletynu „Nad Stobrawą” w Kluczborku. Związki Gilewicza z SB miały miejsce zresztą także w okresie dużo wcześniejszym, kiedy to w latach siedemdziesiątych, w krapkowickim Urzędzie Miasta i Gminy pełnił funkcję kierownika Wydziału Spraw Wewnętrznych obligatoryjnie nadzorowanego w tamtych czasach przez SB. Funkcję kierownika Wydziału Z. Bereszyński w opublikowanym biogramie przemilcza.
6. Budzi niepokój, reprezentowana przez Z. Bereszyńskiego, niebezpieczna tendencja, występująca również u innych autorów haseł „Encyklopedii Solidarności”, polegająca na umieszczaniu obok biogramów bohaterów rewolucji solidarnościowej, życiorysów łajdaków i zdrajców – współpracowników Służby Bezpieczeństwa.
Przypominamy, że „Encyklopedia Solidarności” nie jest pełnym opracowaniem historycznym obejmującym tło i kontekst wydarzeń, nie jest to również encyklopedia powszechna. Umiejscowienie wśród limitowanej liczby zasłużonych działaczy „Solidarności” tajnych współpracowników SB budzi zasadniczy sprzeciw i jest profanowaniem idei przyświecającej tej publikacji.
7. Zwracamy się z apelem do pracowników Instytutu Historii UO, oraz autorów projektu „Encyklopedii Solidarności”, którzy przyjęli na siebie sprawowanie merytorycznego nadzoru nad powstającymi hasłami „Encyklopedii Solidarności” o zdecydowaną interwencję w tej wyjątkowo bulwersującej sprawie.


Zarząd OSPN - Jerzy Łysiak – Prezes


Wiesław Ukleja – Sekretarz


Antoni Klusik – Skarbnik


Otrzymują:
- Prof. dr Anna Pobóg-Lenartowicz, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego,
ul. Strzelców Bytomskich 2, 45-084 Opole;
- Dr Antoni Maziarz, Instytut Historii UO;
- Dr Mariusz Patelski, Instytut Historii UO;
- Przemysław Miśkiewicz – autor projektu „Encyklopedii Solidarności”, Redakcja Encyklopedii Solidarności, ul. Marszałkowska 7, 00-626 Warszawa;
- Stowarzyszenie „Pokolenie”, Pl. Sejmu Śląskiego 2/413, 40-032 Katowice;
- Prof. dr Krzysztof Kawalec, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, ul. Oleska 31, 45-052 Opole.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Kuczuk
Gość

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 1:39 pm    Temat postu: Audiatur et altera pars Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem, jak można atakować kogoś, komu najpierw odebrało się prawo głosu. Uważam takie postępowanie za niehonorowe. Ludzie zaglądający na to forum mogą odnieść wrażenie, że p. Bereszyński milczy, bo nie ma nic na swoją obronę, a to nieprawda. Pół roku temu odebrano mu prawo głosu na tym forum, co teraz bez skrupułów wykorzystują jego przeciwnicy. Nie podobają mi się takie metody walki. Stara zasada prawa rzymskiego (jeden z fundamentów naszej cywilizacji) mówi, że należy wysłuchać obu stron sporu. W związku z tym podaję link do dyskusji na forum "Niepoprawni.pl", gdzie p. Bereszyński odniósł się do stawianych mu zarzutów:
http://www.niepoprawni.pl/blog/820/encyklopedia-solidarnosci-miedzy-prawda-falszem
Powrót do góry
Jacek BezegDołączył: 23 Paź 2008
Posty: 62

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 10:36 pm    Temat postu: Spokojnie, spokojnie Odpowiedz z cytatem

Spokojnie panie Kuczuk. To bardzo miło z pana strony, że znalazł Pan czas i chęci by na tym naszym skromnym forum zabrać głos, ale czy obca jest Szanownemu Panu umiejętność czytania ze zrozumieniem? Nikt tu nie atakuje Pańskiego ulubieńca.
OSPN tylko usiłuje się wytłumaczyć z tego co on nawywijał.
Wyjaśniam w możliwie prostych słowach:
1. Zostali poproszeni (OSPN) o zorganizowanie zbierania danych do Encyklopedii Solidarności.
2. Poprosili o współpracę zawodowych historyków, a właściwie to sprawę im przekazali.
3. Historycy wzieli sobie do współpracy amatora, ale i uczestnika tamtych wydarzeń. Dali mu zbyt wiele samodzielności. Nie kontrolowali metod i tego jak wykorzystuje dostęp do dokumentów. To był z ich strony poważny błąd, wręcz brak profesjonalizmu.
4. Skutek jest taki, że inni uczestnicy tamtych wydarzeń zgłaszają do pierwszego odpowiedzialnego (OSPN) rozmaite zastrzeżenia.
5. Powyższym tekstem OSPN usiłuje się odciąć od nieuczciwych i nieodpowiedzialnych działań człowieka, którego Pan uważa za pokrzywdzonego.
6. OSPN nie ma racji. Jest winien, bo zbyt późno i zbyt łagodnie przeciwdziała temu co się dzieje z Encyklopedią w rękach historyków (???) Na swoje usprawiedliwienie mają tyle, że są grupą starców kompletnie oderwanych od rzeczywistości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Kuczuk
Gość

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 11:04 pm    Temat postu: ? Odpowiedz z cytatem

Pan i Pańscy koledzy z OSPN jesteście, jak rozumiem, profesjonalnymi historykami, dobrze znającymi rygory warsztatowe itp. i dość kompetentnymi, by oceniać pracę innych badaczy? Sami też prowadzicie badania źródłowe, penetrujecie archiwa i dzięki temu możecie kompetentnie stwierdzić, kto ma rację a kto nie? Można wiedzieć, co Panowie do tej pory opublikowali i w ogóle jaki jest Wasz dorobek w dziedzinie badań historycznych?
Powrót do góry
Jacek BezegDołączył: 23 Paź 2008
Posty: 62

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 11:17 pm    Temat postu: PYTANIE Odpowiedz z cytatem

A skąd Pan Panie Kuczuk (jeśli to Pana prawdziwe nazwisko) wie, że ja w ogóle należę do OSPN?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Kuczuk
Gość

PostWysłany: Sob Paź 31, 2009 11:26 pm    Temat postu: ! Odpowiedz z cytatem

Skąd? Wystarczy wejść na Waszą stronę internetową.
http://www.ospn.opole.pl/
Wstydzi się Pan swoich związków z OSPN czy co? Chce Pan uchodzić za bezstronnego? I proszę nie podnosić głosu (wielkie litery), bo to brzydka metoda prowadzenia dyskusji.
Powrót do góry
Jacek BezegDołączył: 23 Paź 2008
Posty: 62

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 4:15 pm    Temat postu: wyjaśnienie Odpowiedz z cytatem

Mamy tu do czynienia z bardzo ciekawym przypadkiem. Zbigniew Bereszyński został wyrzucony z tego forum. O powodach wiele by pisać, kto jest ciekawy wszystko odnajdzie. Powrócił jednak, aby zatruwać atmosferę, lecz już "pod przykryciem", jako swoja siostra Donata Wnuk. Dostał(a) ostrzeżenie, za to, że zajmował się tylko własną reklamą, reklamą osoby usuniętej z forum za nieetyczne działania. Ponieważ nie potrafi rezygnować, zarejestrował się z kolei jako Andrzej Kuczuk. Bardzo szybko jednak wyszła na jaw jego tożsamość. Nie ma drugiego takiego człowieka, tak mocno nienawidzącego OSPN, by aż doprowadziło to do działań antypolskich. Tak niestety należy określić próbę obrażenia profesora Franciszka Marka, jednego z niewielu naukowców, którzy ośmielają się otwarcie wypowiadać przeciwko zmasowanej germanizacji Śląska. Czy naprawdę chce on, aby nie doszło zaplanowanego na Uniwersytecie Opolskim, wykładu profesora o polskim charakterze tych ziem?
Do tej pory uważałem , że Z. B. to mały człowiek z bardzo wielkim ego. Teraz jednak myślę, że być może motywy jego działań są inne. Ma jakichś zleceniodawców?
Tyle, tytułem wyjaśnienia powodów zamknięcia wątku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group