Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niemieckie nazwy na Opolszczyźnie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek Bezeg



Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 62

PostWysłany: Sob Lut 13, 2010 2:55 am    Temat postu: Niemieckie nazwy na Opolszczyźnie Odpowiedz z cytatem

Czyli 11 przegranych spraw
Nigdzie na świecie nie znajdziemy chyba miejsca, gdzie poza nazwami miejscowości w języku lokalnym stosowano by również nazwy polskie. Z całą pewnością nie znajdziemy takiego miejsca na terenie Republiki Federalnej Niemiec, a przecież, do czasu zdelegalizowania przez Hitlera, mniejszość polska na terenie tego państwa istniała i cieszyła się jakimiś prawami. To co słyszymy obecnie o traktowaniu tam Polaków, na pewno nie kojarzy się z tym co było przed rokiem 1933, chociaż i wtedy łatwo nie było, ale raczej przypomina okres późniejszy.
A u nas? Odwrotnie. Nie dość, że mamy, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polski prawo, które dopuszcza takie rzeczy, jak stosowanie niemieckiego nazewnictwa na ziemiach, o które przed laty “walczyli Powstańcy, śląscy bojownicy w tym wielkim Powstaniu” to jeszcze mamy lokalnych urzędników, którzy w swej nadgorliwości przy jego realizacji posuwają się do łamania innych przepisów. Upadek naszego państwa jest naprawdę zatrważający. Dobrze, że znajdują się ludzie, którzy próbują na różne sposoby bronić “polskiej racji stanu”. Szkoda, że w najwyższych władzach, wśród prawodawców, trudno o takich. Tam, mamy już tylko samych “europejczyków”, którzy otwarcie przyznają się do braku zielonego pojęcia o tym, czym też taka racja może być.
Władze naszych zachodnich sąsiadów, dla odmiany, mają w kwestiach “niemieckiej racji stanu” orientację bardzo dobrą i świetnie potrafią swoje cele realizować. Także na terenie naszego kraju. Wielu mieszkańców podopolskich miejscowości, którzy oficjalnie opowiedzieli się za ich dodatkowymi niemieckimi nazwami, w prywatnych rozmowach przyznaje, że czuli się do takiej deklaracji przymuszeni. Obywatele Polski, na terenie własnego kraju, czuli się przymuszeni do opowiedzenia się za niemieckością! To kto tu rządzi?
Złamanie prawa do jakiego doszło podczas nadawania dodatkowych nazw przez Radę Miejską w Ozimku, a polegające na niewłaściwym sposobie zorganizowania konsultacji ze społecznością lokalną, było powodem zaskarżenia uchwał Rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez pana Tomasza Strzałkowskiego Radnego Powiatu Opolskiego Ziemskiego. We wtorek, 9 lutego w Opolu przy ulicy Kośnego 70, odbyło się przed tym sądem 12 rozpraw. Dwanaście, bo tyle podjęto wadliwych uchwał na sesji Rady.
Na pierwszej rozprawie zebrało się tylu zainteresowanych, że ledwie dla wszystkich wystarczyło miejsc.
Przewodniczyła Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz, a sprawozdawcami były Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik i Sędzia WSA Ewa Janowska.
Pan Tomasz stawał wraz ze swym pełnomocnikiem mecenasem Michałem Bednarskim.
Interesów Rady bronił mecenas Paweł Konop.
Wyroki w 11 sprawach były jednakowe. Sąd oddalił powództwo uznając, że pan Tomasz Strzałkowski radny powiatowy w sprawach tych nie posiadał interesu prawnego. W oparciu o taką konstatację, Sąd, sprawy zasadniczej, czyli prawidłowości podejmowanych uchwał, nie badał. Wszystkie argumenty przedstawione przez pełnomocnika w piśmie procesowym, a wywodzące taki interes na kilka różnych sposobów i z kilku różnych źródeł zostały odrzucone. Sala orzeczenie takie przyjęła z oburzeniem i na kolejnych rozprawach, przy malejącej nadziei na inne rozwiązanie, publiczność stopniowo się rozeszła.
Skoro w obliczu naszego (?) prawa nie mamy żadnego interesu w polskim obliczu naszych ziem, naszych wsi i miasteczek, to co można ze sobą zrobić? A może one nie są już nasze i trzeba nam wyjechać do Polski? Tylko gdzie ona jest? – zastanawiano się głośno w przerwach między rozprawami.
Wyrok w dwunastej rozprawie dotyczącej wpisania gminy Ozimek do właściwego rejestru gmin, w których można ustawiać tablice został odroczony. Sąd odniósł się do prawidłowości (a raczej braku) podstawy prawnej w oparciu o którą podjęta została kwestionowana uchwała. Daje to nadzieje, że w tej, w zasadzie najważniejszej sprawie wyrok będzie inny.
Jedyny plus jaki dał się zauważyć w stanowisku składu sądzącego to artykułowanie, że uchwały Rady Miejskiej w Ozimku mógłby skutecznie skarżyć Wojewoda lub prokurator, bo oni nie muszą udowadniać, że przysługuje im interes prawny. Jednak dla skarżącego nie były to informacje nowe. Wojewoda otrzymał od niego pisemne informacje o nieprawidłowościach już w czerwcu i obecnie oczekuje z zajęciem stanowiska na moment kiedy dotrą do niego wnioski z Ozimka. Jakie ono będzie? Jeśli podobne do tego jakie zaprezentował skład orzekający, to wtedy zwrócimy się do Prokuratury - mówi pan Tomasz.
Za pośrednictwem naszej strony radny Strzałkowski poprosił o przekazanie serdecznych podziękowań wszystkim, którzy przybyli do sądu dając tym wyraz poparcia dla jego starań.
Zapytałem pana Tomasza: Jakie są koszty tak pojętego patriotyzmu? Opłaty sądowe wraz z ewentualnym odwołaniem, od wyroków, które zapewne będzie miało miejsce wyniosą około 7 tys. zł. Warto tu podkreślić, że wspierający młodego prawnika, starszy kolega mec. M. Bednarski za udzielaną pomoc nie pobiera honorarium. Sam Strzałkowski traktuje swoje działania jako wykonywanie obowiązków radnego, a przede wszystkim powinność Polaka. Nie jest więc sam, bo jest nas wielu chcących mu pomagać na wszelkie sposoby. Zapewne znajdą się i tacy, którzy udzielą wsparcia materialnego. Trzeba nam dbać o tych, którzy o nasze sprawy dbają.

tekst ilustrowany na: www.ospn.opole.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Szubert



Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 48

PostWysłany: Sob Lut 13, 2010 2:12 pm    Temat postu: Skandaliczna Postawa Gazety Wyborczej na Opolszczyźnie Odpowiedz z cytatem

W ciągu jednego tylko dnia, 11 lutego 2010, z okazji 20-lecia istnienia Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie opolski dodatek Gazety Wyborczej zamieścił cztery artykuły poświęcone owej rocznicy i jeden artykuł poświęcony samej Mniejszości Niemieckiej
A więc wydrukowano artykuł Joanny Pszon - Naszym Niemcom zaśpiewajmy "sto lat"
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7551754,Nas...
Następnym artykułem był wywiad Joanny Pszon z Henrykiem Krollem (dawniej - Królem)
jednym z mózgów MN na Opolszczyźnie:
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7551741,Kro...
Kolejnym artykułem był wywiad Joanny Pszon z innym aktywistą MN, Ryszardem Gallą
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7551744,Pos...
Czwartym wreszcie artykułem opolskiej GW było przypomnienie przez anonimowego redaktora o ksywie "jon" niedawnego wywiadu z jeszcze innym aktywistą MN - Brunonem Kosakiem
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7551802,Lid...
Ostatnim z rzędu artykułem GW w tym dniu było zamieszczenie streszczenia wypowiedzi dra Lecha M. Nijakowskiego o znaczeniu politycznym MN w skali regionalnej jak i ogólnopolskiej.
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,7551779,Lec...
Przypomnę w tym miejscu, że dwa tygodnie wcześniej opolska GW zamieściła artykuł dla uczczenia pamięci "nestora opolskich Niemców" - Johanna Krola, vel Jana Króla (w przeszłości członka "polskiej" PZPR).
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7510557,Upa...

Natomiast dzień po publikacjach dotyczących Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie ta sama "polska" Gazeta Wyborcza na temat rocznicy Związku Polaków w Niemczech opublikowała niniejszy "artykuł":

"Obchody 87. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu odbędą się w mięście w sobotę.
Zaczną się o godz. 11 mszą w kościele Franciszkanów. O godz. 12.15 złożenie wiązanek na pl. Wolności, potem spotkanie w ratuszu.
"
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7555571,Roc...

I to już wszystko!!! To już cały "artykuł" poświęcony Związkowi Polaków w Niemczech!!!
Przypomnę w tym miejscu...

Z chwilą wybuchu II wojny światowej związek został zdelegalizowany przez władze III Rzeszy, jego majątek skonfiskowany, część działaczy rozstrzelano, ok. 1200 członków uwięziono w obozach koncentracyjnych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Polak%...
W chwili obecnej organizacje polonijne w Niemczech walczą o uzyskanie statusu mniejszości narodowej (odebranego im dekretem Göringa), a analogicznego do statusu Niemców żyjących dzisiaj w Polsce.
Opolska Gazeta Wyborcza zdaje się tego faktu nie zauważać. Skupiona na promowaniu mniejszości niemieckiej i jej liderów w cień spycha tragiczną przeszłość Związku Polaków w Niemczech. A także aktualne kłopoty polonii polskiej w jej konfrontacjach z niechętną organizacjom polonijnym postawą władz niemieckich.
"Polska" Gazeta Wyborcza woli opisywać życiorys "niemieckiego" działacza Jana Króla, który przemianował się na Johanna Krolla. Dziwi tylko, że Jan Król, który w czasach PRL był członkiem POLSKIEJ partii politycznej (PZPR), zakładał nawet popierane przez komunę na wzór sowiecki sowchozy, nagle przypomniał sobie o jego "niemieckim patriotyźmie".
Natomiast o działaczach ZPwN pomordowanych i osadzonych w obozach koncentracyjnych przez niemieckich narodowych socjalistów gazeta sobie nie przypomniała.
Jest to oczywisty skandal i hańba dla "polskiej" gazety.
Uzasadnionym pytaniem jest, kiedy opolski dodatek GW zacznie drukować niemieckojęzyczne wydania Wahlzeitung dla "Niemców" na Opolszczyźnie (z których niejeden jeszcze nie zdążył nauczyć się poprawnie języka "ojczystego" - a więc niemieckiego).
Polskojęzyczne wydania Wahlzeitung im Bezirk Oppeln zapewne nadal będą wychodzić.
Okupacyjna gadzinówka też po polsku była wydawana.
Niewykluczone, iż opolska gadzinówkowa Wahlzeitung w najbliższym czasie napisze więcej o Związku Polaków w Niemczech. Będzie to jednak wymuszone na niej niezwykle krytycznymi uwagami forumowiczów w dyskusji na temat "artykułu" gadzinówki o rocznicy ZPwN:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,65,107198505,,Roc...

http://fronda.pl/andrzej_szubert/blog/skandaliczna_postawa_gazety_wyborczej_na_opolszczyznie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Dyskusje Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum