Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odp. Min. Spr. na interpel. z 9.04.08 posła M.Zielińskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławomir KarpińskiDołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Czw Lip 03, 2008 3:07 pm    Temat postu: Odp. Min. Spr. na interpel. z 9.04.08 posła M.Zielińskiego Odpowiedz z cytatem

RZECZPOSPOLITA POLSKA
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI


Warszawa, dnia 2008 r.DL P V 0700 6/08Pan
Krzysztof Putra
Wicemarszałek Sejmu
Rzeczypospolitej PolskiejW nawiązaniu do pisma Pana Marszałka z dnia 9 kwietnia 2008 r., Nr SPS 023 2316/08, przy którym przesłana została interpelacja Pana Posła Marka Zielińskiego w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 34, poz. 149, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, w kierunku ustanowienia zabezpieczenia prawnego, żeby byli pracownicy i tajni współpracownicy organów przemocy – służb specjalnych, nie mogli korzystać z przywilejów przyznanym ich ofiarom, uprzejmie przedstawiam, co następuje.
Analiza przepisów ustawy dodanych przez ustawę z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 191, poz. 1372), prowadzi do wniosku, że nie ma potrzeby dalszej nowelizacji w zakresie wskazanym w interpelacji.


Opisywanych w interpelacji stanów faktycznych – to jest ubiegania się o przyznanie od Skarbu Państwa odszkodowań za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku ze stwierdzeniem nieważności orzeczenia wydanego wobec osoby represjonowanej za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, albo wydaniem decyzji o internowaniu w związku z wprowadzeniem w dniu 13 grudnia 1981 r. w Polsce stanu wojennego, wynikłych z wykonania takiego orzeczenia
lub decyzji, przez osoby byłych pracowników i tajnych współpracowników służb specjalnych, którzy niekiedy specjalnie byli internowani i więzieni,
aby prowadzić inwigilację środowiska opozycyjnego wobec systemu komunistycznego, dotyczy art. 8 ust. 5 ustawy.
Przepis ten został dodany do ustawy, wyżej wymienioną ustawą z dnia
19 września 2007 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i brzmi następująco:
„Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób, których działalność, w okresie będącym podstawą stwierdzenia nieważności orzeczenia albo uznania za nieważne decyzji określonej w ust. 1, stanowiła zaprzeczenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.”. W związku z tym zasada, wyrażona w art. 8 ust. 1, przysługiwania odszkodowania i zadośćuczynienia osobie wobec której wydano decyzję o internowaniu, doznaje podwójnego ograniczenia. Po pierwsze, przez brzmienie powołanego przepisu,
w którym prawo do odszkodowania wiąże się z poniesieniem szkody,
a do zadośćuczynienia – z doznaną krzywdą. Po drugie, w art. 8 ust. 5,
który wyłącza możliwość uzyskania od Skarbu Państwa odszkodowania
za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez osoby, których działalność, w okresie będącym podstawą stwierdzenia nieważności orzeczenia albo uznania za nieważne decyzji o internowaniu, stanowiła zaprzeczenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Działalność byłych pracowników i tajnych współpracowników organów przemocy służb specjalnych, którzy specjalnie byli internowani, aby prowadzić inwigilację środowisk opozycyjnych, należy bez wątpienia uznać za zaprzeczenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, dlatego też obawy, że również takim osobom będą przyznawane odszkodowanie
i zadośćuczynienie, o których mowa w art. 8. ust. 1 ustawy, nie są zasadne.
Dla osiągnięcia celu wskazanego w interpelacji, czyli niedopuszczenia do sytuacji by wskazane wyżej osoby korzystały z uprawnień przewidzianych ustawą, wystarczająca jest zatem regulacja zawarta w art. 8 ust. 5 ustawy.
Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż ocena czy osoba, ubiegająca się o odszkodowanie i zadośćuczynienie na podstawie ustawy, została specjalnie uwięziona lub internowana, aby prowadzić inwigilację środowiska opozycyjnego, pozostaje w kompetencji sądu rozpoznającego konkretną sprawę, który bada na podstawie zebranego materiału dowodowego czy osoba ubiegająca się o takie odszkodowanie i zadośćuczynienie, spełnia wskazane w ustawie kryteria. W przypadku ich niespełnienia sąd odmawia przyznania odszkodowania i zadośćuczynienia.
Wskazać również należy, iż do Ministerstwa Sprawiedliwości nie były dotychczas zgłaszane przez sądy rozpoznające przedmiotowe sprawy, żadne uwagi dotyczące kwestii wskazanej w interpelacji, czy problemów występujących w praktyce stosowania przepisów ustawy.
W związku z powyższym, w Ministerstwie Sprawiedliwości
nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do nowelizacji ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w zakresie wskazanym w interpelacji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group