Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna porozumienie.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Pismo z 14.07.08 do Premiera spr. odszk, i zadośćuczynień

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sławomir KarpińskiDołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Sro Lip 16, 2008 8:51 am    Temat postu: Pismo z 14.07.08 do Premiera spr. odszk, i zadośćuczynień Odpowiedz z cytatem

Warszawa 14. 07. 2008 r

Sławomir Karpiński

Pełnomocnik Stowarzyszenia

„Solidarność Walcząca”,

Koordynator zespołu ds. prawnych

Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
Prezes Rady Ministrów

Donald Tusk

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

00-583 Warszawa

Al. Ujazdowskie 1/3Szanowny Panie Premierze!

Na wstępie chciałbym poinformować Pana Premiera, że dnia 7-8 czerwca 2008 r. odbyło się w Wiśle spotkanie 36 organizacji niepodległościowych (obecnie już więcej). W wyniku, czego zostało powołane Porozumienie Organizacji Niepodległościowych. W załączeniu przesyłamy komunikat końcowy porozumienia określającego nasze cele.

W wyniku wcześniejszych starań Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” pismem z dnia 15 marca 2008 r., wystąpiliśmy z apelem i wnioskami do Pana Premiera w sprawie: nowelizacji ustawy z dnia 19 września 2007 r.( DzU 2007 nr 191 poz. 1372) o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – w sprawie: zadośćuczynienia i odszkodowania.

Otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 3.06.2008 ( Sygnat. DL-P-V-023-82 / 08), które niczego nowego nie wnosi, poza stwierdzeniem, że nie prowadzone są prace nad zmianą istniejącego stanu prawnego.

Stanowisko Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości, jest dla nas niezrozumiałe wobec deklaracji prasowych Ministra Sprawiedliwości jak i wcześniejszych zapowiedzi Pana Premiera, jak i programu wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Wobec powyższego prosimy o wyjaśnienie czy przysłana odpowiedź Dyrektora Departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości, jest stanowiskiem rządu i Pana Premiera.

Zapytujemy również;

– Czy rząd dostrzega, że obecna ustawa narusza prawa Konstytucyjne obywateli, nierówność wobec prawa i co zamierza w tym zakresie uczynić?.

– Czy rząd przewiduje nowelizację ustawy z dnia 19 września 2007 r. tak, aby o zadośćuczynienie mogły ubiegać się wszystkie osoby pokrzywdzone w tym okresie przez system represji, agenturalny i komunistyczny? (Np. na gruncie art. 417 KC – jest w tej sprawie prawomocny wyrok Sądu Okręgowego Warszawa – Praga z dnia 31 stycznia 2008 (sygn. akt V KO 24/08)

– Czy Rząd przewiduje bezterminowe wydłużenie terminu składania wniosków o odszkodowanie i zadośćuczynienie, ponieważ termin obecnie obowiązujący (jeden rok) jest zbyt krótki i jest moim zdaniem przepisem niekonstytucyjnym (w myśl art. 555 KPK).

– Czy Rząd i Minister Sprawiedliwości przewiduje zwolnienie z opłat sądowych nie tylko w sprawach toczących się w Wydziałach Karnych, ale i Cywilnych.

– Kiedy Rząd i Minister Sprawiedliwości, wprowadzi zmiany ustawowe, o których mowa powyżej?

W imieniu Porozumienia Organizacji Niepodległościowych, jak i wcześniejszego wnioskodawcy Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca”, uważamy, że wprowadzona ustawa z dnia 19.09.2007 (DU 2007 nr 191 poz.1372) w sposób rażący narusza prawa obywatelskie wynikające z Konstytucji RP. Dzieli nasze środowisko, nie daje równych praw do ubiegania się o odszkodowania i zadośćuczynienie wszystkim działaczom Solidarności z lat 1980-89, ogranicza termin ubiegania się o odszkodowanie, nie wprowadza odpowiedzialności karnej za niesłusznie pobrane odszkodowania przez byłych pracowników i tajnych współpracowników organów przemocy – służb specjalnych.

W świetle ustawy z dnia 19 września 2007 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – nie mają możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie i odszkodowanie osoby, które działały i były represjonowane w latach stanu wojennego, które prowadziły działalność opozycyjną lub ukrywały się w stanie wojennym. Nie były aresztowane i internowane, a także te, które pod wpływem represji SB za działalność związkową zostały zmuszone do zwolnienia się z pracy – niekoniecznie na podstawie wypowiedzenia ze strony zakładu pracy. Byli też represjonowani w inny sposób; np. oskarżeni i skazani za „kradzież majątku związkowego” albo wytoczono przeciw nim w ramach represji inne oskarżenia przykładowo lipne sprawy karno-skarbowe). Nie można też pominąć, osób represjonowanych w specjalnych obozach wojskowych w latach 1982-83.

O odszkodowanie i zadośćuczynienie nie mogą ubiegać się te osoby, które zostały skazane, posiadały prawomocne wyroki a które w latach 90-tych z wniosku prokuratury – miały te wyroki anulowane. Z powodu niewiedzy prawnej lub emigracji z Kraju nie wystąpiły w zakreślonym terminie ustawowym z wnioskiem o odszkodowanie. O zadośćuczynienie nie mogą się również ubiegać rodziny zamordowanych. Powodem niemożliwości uzyskania odszkodowania jest przedawnienie wynikające z przepisów prawa, KC i KK.

Dochodzi też aspekt godności osobistej, tych, którzy mieliby występować o zwolnienie z opłat sądowych, bądź wniesienie opłat ustalonych przez Sąd w ramach postępowania przed Sądem Cywilnym. Dochodzi też niepewność czy strona pozwana nie zgłosi wniosku o przedawnienie roszczeń, co byłoby jednoznaczne z utratą wpisu sądowego.

Należałoby też podkreślić, że domaganie się opłat sądowych wpisowych od poszkodowanych przez komunistyczny system totalitarny byłoby niemoralne i nieetyczne.

Jak ważna i nagląca jest to sprawa dla naszego środowiska, niech świadczą ci, którzy odeszli na wieczną wartę, ci, którzy żyją w nędzy i ubóstwie?

Słowa przypomnienia Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” (z 1982 r.)

Dlaczego walka?; Aby zwyciężyć; Aby obronić najsłabszych i tych, którzy cierpią nędzę, głód i więzienie; Aby nie dać się zniewolić; Aby być wiernym tradycji Ojców i Dziadów: Za Waszą i naszą wolność”, Aby pokazać światu, iż złu i przemocy można i trzeba się przeciwstawić; Aby nie zatracać się w biernym oporze, lecz wspomagać go czynem; Aby doprowadzić do sprawiedliwej społecznej ugody; Aby dać świadectwo naszej godności; Aby żyć.

Zobowiązany uchwałą nr 1 z dnia 7 czerwca 2008 r. Porozumienia Organizacji Niepodległościowych występuję do Pana Premiera o jak najszybsze przekazanie do parlamentu – projektów ustawy (nowelizacji) kombatanckiej oraz o odszkodowaniach i zadośćuczynieniu za stan wojenny, uchwalonych przez rząd Pana Premiera.

Łączę wyrazy szacunku

Sławomir KarpińskiOtrzymuje

Rzecznik Praw Obywatelskich

dr Janusz Kochanowski

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

00- 090 Warszawa
Al. Solidarności 77
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sławomir KarpińskiDołączył: 23 Cze 2008
Posty: 149

PostWysłany: Pią Sie 08, 2008 10:45 am    Temat postu: TRWA WYMIANA KORESPONDENCJI, A CO DALEJ ? Odpowiedz z cytatem

DLA WYJAŚNIENIA KANCELARIA PREMIERA WYSŁAŁA PISMO DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I OTO JEST ODPOWIEDŹ M.S

JEDNA UWAGA !

NOWY WĄTEK NIEKONSTYTUCYJNOŚCI USTAWY, POPARTY PRZEZ RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH - zostało pominięty i nie wyjaśniony
w odpowiedzi.


Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Sprawiedliwości
D E P A R T A M E N T
LEGISLACYJNO PRAWNY

Warszawa, dnia lipca 2008 r.


DL-P-V-023-82/08
dot. SDT 4462-82(1)/08


Pan
Rafał Hykawy
Zastępca Dyrektora
Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów


W związku z przekazanym w dniu 17 lipca br. wystąpieniem Pełnomocnika Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” pana Sławomira Karpińskiego w sprawie ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 191, poz. 1372), uprzejmie przedstawiam, co następuje.
Stanowisko Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” dotyczące nowelizacji ww. ustawy zostało przekazane do Ministerstwa Sprawiedliwości pismem z dnia 8 kwietnia 2008 r. przez Departament Skarg, Wniosków i Obsługi Rady do Spraw Uchodźców Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Pismem z dnia 3 czerwca 2008 r. Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości udzielił odpowiedzi Przewodniczącemu Stowarzyszenia panu Kornelowi Morawieckiemu (kopia pisma w załączeniu).
Wobec faktu, iż kolejne wystąpienie Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” dotyczy tej samej kwestii, jak również z uwagi na charakter zagadnień poruszonych w powyższym wystąpieniu, należy uznać, iż Ministerstwo Sprawiedliwości wyczerpało kompetencje do zajmowania stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Biorąc pod uwagę powyższe uprzejmie zwracam wystąpienie Pełnomocnika Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” z dnia 14 lipca 2008 r.

Zał. 2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum porozumienie.forumoteka.pl Strona Główna -> Komunikaty zespołu ds. prac nad ustawą Kombatancką Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group